Pokud by všechna místa metropole byla revitalizována jako Malešický park, k užitku jejich obyvatel, bylo by to jen dobře. Největší veřejný park na území Prahy 10 se dočkal své obnovy v roce 2013 a od té doby je hojně využíván pejskaři, rodinami s dětmi, sportovci i seniory – všechny skupiny zde najdou to své, zábavu, atrakce i odpočinek.

Jak se dostat do Malešického parku

Malešický park vznikl v 60. letech 20. století společně s přilehlým sídlištěm Malešice. Na severní straně sousedí s Malešickým lesem a svírán je ulicemi Malešická, U Krbu a Cerhenická. Na devíti hektarech plochy už tehdy poskytoval Pražanům klidná zákoutí a tolik žádanou zeleň. Do povědomí širšího okolí se však zapsal až po moderní rekonstrukci v letech 2011 až 2013 za 120 milionů korun, částečně dotované evropskými fondy.

Příjezd je možný autem, v tom případě zaparkujte v přilehlých uličkách, nebo dorazte pěšky z autobusových zastávek Malešický park či Plaňanská, kam přijíždějí spoje ze stanice metra linky A – Želivského.

Bezbariérový park i hřiště

Unikátnost Malešického parku spočívá v jeho variabilitě. Ve spolupráci s místními paraplegiky byla významná část plochy projektována jako bezbariérová, a to včetně dětských hřišť a atrakcí. Během rekonstrukce byly v parku zasazeny stovky nových stromů a laviček. Kromě obnovených cest byly přidány dva cyklookruhy, jeden adrenalinový se zvlněným profilem, které využívají také in-line bruslaři. Své cvičební zóny zde naleznou senioři, handicapovaní návštěvníci i pejskaři, kteří mohou své mazlíčky nechat vyřádit bez vodítka na speciálně upravených cvičištích.

Ráj pro děti, velké i malé

Nejvíc nadšené ze zdejších herních prvků ale budou jistě děti. V letních měsících bývají nejpopulárnější vodní prvky – korýtka, pumpy, mlýnská kola, kaskády, hráze, fontány a vodotrysky nenechají na nadšené drobotině nit suchou, proto raději přibalte náhradní oblečení. Cyklostezka s vlnami a změkčeným povrchem láká k projíždění na kolech, koloběžkách i odrážedlech.

Větší děti se promění ve Spidermany na lanové pavučině, obří houpačce nebo mohou zkoušet sílu zvuku na kamenných varhanech, u stěny odrážející zvuk či komunikovat pomocí dlouhých trubic. Klasická hřiště s pískem, skluzavkami a prolézačkami jsou tu samozřejmě také.

Moderně a ekologicky

Park je svým vybavením a funkčností hodný urbanismu měst 21. století. Část osvětlení je napájeno ze solárních panelů a s ohledem na ekologii zde byl zbudován systém zadržování vody jak ze srážek, tak z umístěných vodních prvků. I v období veder a sucha se tak stromům a trávníkům dostane potřebného zavlažení.

Jelikož se dá v Malešickém parku strávit klidně celý den, nechybí ani bezbariérové sociální zařízení s přebalovacími pulty, na které dohlíží správce parku. Vzhledem k finanční podpoře z EU nebylo možné v parku zřídit výdělečné občerstvení, ale vlastním piknikům v trávě nic nebrání. Žízeň pomáhají uhasit vodní pítka.