Tradici vinařství v hlavním městě představuje unikátní projekt magistrátu Putování pražskými vinicemi. Už 5. ročník akce pozval návštěvníky do 14 lokálních vinic. Poslední květnový víkend ho zahájila ta nejmladší z nich – vinice Albertov.

Tip na víkend – vinice

Právě vinice Albertov v Praze 2 patří k méně známým místům pěstování révy, která jsou veřejnosti po celý rok obvykle nepřístupná. Milovníkům vína se otevře pouze jednou během události Putování pražskými vinicemi. A že je o co stát, ukázala letošní rekordní účast. Vinici Albertov si během dvou víkendových dnů prohlédly desítky zájemců.

Oživení historie

Samo umístění vinice Albertov bylo pro návštěvníky lákadlem. Leží totiž v zahradách soukromého investora, který zde provozuje moderní komplex Albertov Rental Apartments pro krátkodobé i dlouhodobé bydlení. Na pomezí Vinohrad, Nuslí, Nového Města a v těsné blízkosti historických hradeb pod Vyšehradem se tak v roce 2009 podařilo oživit už dávno zapomenutou tradici, ke které odkazuje jen pár místních názvů jako Viniční ulice nebo Vinný potok (starší název Botiče tekoucího pod Vyšehradem).

Jen tradice nestačí…

Podle nařízení Evropské unie není možné zakládat vinice kdekoli si člověk zamane, místo musí mít vinařskou historii. V dobách krále Karla IV. Praha vinicemi oplývala. Po bitvě na Bílé hoře a následně třicetileté válce však vinná réva musela ustoupit městu. Její návrat na Albertov, navzdory středověké tradici, nebyl vůbec snadný. Díky převážně skalnatému podkladu se některá réva musela sázet přímo do skály pomocí sbíječky.

Nová odrůda Phoenix

Podařilo se tak vytvořit menší vinici s 850 keři révy, s největším podílem odrůdy Ryzlink rýnský, následovaným Rulandským modrým (Pinot noir). Specialitou vinice Albertov je také nově vyšlechtěná odrůda Phoenix, jejíž poslední tři ročníky měli návštěvníci akce o posledním květnovém víkendu možnost ochutnat.

Bydlení s vlastní vinicí?

Součástí události Putování pražskými vinicemi nejsou jen ochutnávky, ale také seznámení se s historií vinic, komentované prohlídky s vinaři, nasátí atmosféry vinic a poznání výroby vína „zblízka“. Ve vinici Albertov je možnost posedět v romantickém altánu s výhledem na Vyšehrad. Jindy a jinde není zdejší produkce vín běžně dostupná. Pokud však nejste místními rezidenty v Albertov Rental Apartments, pak si totiž můžete zdejší vinici se vším všudy užívat každý den.