Samoobslužné pokladny jsou stále trochu novinkou, která vzbuzuje kritiku jedněch a chválu druhých. Obchodní řetězec Lidl je začal zavádět jako jeden z posledních v roce 2022. V rezidenčním areálu Albertov Rental Apartments jde o další krok k maximálnímu pohodlí zdejších obyvatel.

Pomocníci na blízku

Jednou z největších obav v počátcích éry samoobslužných pokladen bylo, že vezmou práci prodavačům a prodavačkám. To se ale v praxi nepotvrdilo, spíš naopak. Je potřeba dalšího personálu, který na samoobslužné pokladny dohlíží, radí nejistým nakupujícím, jak je správně používat a ochotně pomáhá s ovládáním. Každý zákazník, který se osmělí a samoobslužnou pokladnu vyzkouší, už pak obvykle nečiní jinak.

Pohrajte si s pokladnou

Pro lidi, kteří jsou zvyklí denně používat moderní technologie, je manipulace samoobslužné pokladny naprosto intuitivní. Jednotlivé zboží zákazník pokládá na plochu před sebou a markuje postupně čárové kódy. V případě pečiva a podobně laděných produktů je navíc třeba vybrat přesný druh zboží na dotykové obrazovce, podobně jako při vážení ovoce a zeleniny.

Hotovostí, nebo kartou?

Samoobslužná pokladna v Lidlu v areálu Albertov Rental Apartments provází zákazníka krok za krokem instrukcemi na displeji. Po dokončení markování jednotlivých položek ukáže sumu k zaplacení celého nákupu. Částku je možné uhradit platební kartou, nebo i bankovkami a mincemi. S menším nákupem do zhruba pěti položek je zákazník hotov za pár desítek sekund. Při obsáhlejších nákupech je stále pohodlnější a také rychlejší nechat se obsloužit u klasické pokladny.

Nákup svým tempem

Mohlo by se zdát, že samoobslužné pokladny využívají především mladší generace, ale opak je pravdou. Často jsou příjemnější variantou i pro seniory, kteří obvykle nakupují jen pár produktů. U samoobslužné pokladny si mohou nákup v klidu vyložit, aniž by cítili tlak lidí čekajících za nimi, na displeji si mohou zkontrolovat cenu zboží, zda se v regálu nepřehlédli, a nemusí spěchat ani s ukládáním nákupu do tašky.

Obyvatele Albertov Rental Apartments, kteří do „svého“ Lidlu uvnitř rezidenčního areálu běžně zavítají pro pár surovin či malou svačinu, je samoobslužná pokladna vítaným urychlením malého nákupu, a to i v exponovaných denních časech.