Práce z domova na počítači se stává stále častějším zaměstnaneckým benefitem a týká se také velkého množství živnostníků. Stolní PC nebo notebook je navíc součástí téměř každé domácnosti. Proto je důležité věnovat pozornost i místu, kterému vévodí. Především z hlediska dostatečného prostoru a uspořádání.

Jde to i v malém bytě

Pokud máte tu možnost a chcete na počítači převážně pracovat, situujte počítačový koutek v klidnější části bytu, například v ložnici, kde nebudete rušeni přecházením ostatních členů domácnosti. Bude-li ale počítačový kout sloužit celé rodině, umístěte jej v obývacím pokoji nebo jídelně. Pro práci či hru s počítačem není nutné denní světlo, ale samozřejmostí je kvalitní stolní osvětlení. Nezapomeňte tedy na blízkost elektrické zásuvky.

Celá kancelář na jednom stole

Spokojenost uživatele pracovního koutu závisí na dostatečné velikosti pracovní plochy. Pokud máte k dispozici jen stísněný prostor, zvolte rohový stůl, ale dbejte na dostatečné policové doplňky a pohodlné sezení s místem pro nohy. Promyslete, co všechno k práci na počítači potřebujete, včetně dokumentů, šanonů, knih, šálku s kávou a dalších.

Co se týče hloubky a šířky stolu, spočtěte rozměry vašeho počítače – monitoru, klávesnice i myši –, abyste k němu ještě pohodlně o plochu desky opřeli svá předloktí, minimálně se doporučuje hloubka desky 60 cm. Pod stolem by nemělo nic bránit přisunutí židle až k hraně desky a natažení nohou. Někteří lidé vyžívají vedle počítače i spoustu dalších pomůcek, na které preferují další poličky, přihrádky a šuplíky, jiní jsou spokojení pouze s rozlehlou deskou vestavěnou do zdi nebo jen s jednoduchými podporami.

Správné nastavení pracovní plochy

Pokud nechcete skončit na fyzioterapii s bolavými zády, řiďte se i v domácím počítačovém koutku radami odborníků ohledně správného nastavení židle a stolu. Jak upozorňuje článek na webu FYZIOkliniky, výška pracovní plochy by se měla pohybovat mezi 60 a 82 centimetry od země, podle velikosti postavy. Monitor i klávesnice by měly být přímo před vámi v ose sezení – vychýlení bývá častou chybou rohových stolů nebo pracovních ploch do „L“, kdy si lidé dlouhodobě přetěžují nejenom krční páteř.

„Zjednodušeně lze říci, že horní hrana nových větších LCD panelů má být v ose očí a vzdálenost očí od obrazovky by měla být v rozmezí 1–2násobku její úhlopříčky nebo určena poměrem výšky obrazovky ku vzdálenosti očí 1 : 2, nejméně však 50 cm. Uvádí se nejlépe 50–70 cm s tím, že zorný úhel by měl být 0–60 stupňů,“ radí fyzioterapeuti správné umístění monitoru.

Jak sedět „zdravě“

Židli si nastavte tak, aby loket svíral úhel 90 stupňů a předloktí bylo v rovině, seďte zpříma s chodidly na podlaze a se zády opřenými o opěradlo židle, k tomu si můžete dopomoci polštářkem nebo svinutým ručníkem. Pokud sedíte u počítače celý den, je to obrovský nápor na vaši páteř, tomu alespoň částečně uleví zdravotní židle s výkyvným sedákem. Místo židle je také vhodné část pracovní doby posedět na velkém gymnastickém míči, anebo si jako podsedák pořídit prostorově úspornější balanční polštář. Obě pomůcky pomáhají proměnit rizikové statické sezení za zdravější dynamické.