Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě. Pokud se vám takové označení národní kulturní památky zdá troufalé, po její návštěvě v centru Prahy už nebudete mít pochyb. Klementinum je nejenom krásné, ale také nesmírně atmosférické místo, kde stěny s pohnutou historií skutečně promlouvají.

Počátky sídla vzdělanosti

Hned po Pražském hradu je Klementinum druhým nejrozsáhlejším komplexem v metropoli. A se svými dvěma hektary plochy patří k největším v Evropě. Založili jej jezuité po svém příchodu do Čech v roce 1556. V areálu zřídili školu, později univerzitu s kolejemi, se všemi náležitostmi jako knihovnou, lékárnou či divadlem a chrámovými stavbami.

Národní knihovna v novém hávu

Od roku 1930 je Klementinum sídlem Národní knihovny – zde jsou uchovávány nejcennější rukopisy a všechny knihy vydané na českém území za posledních dvě stě let. V současnosti končí rozsáhlé opravy Klementina, které probíhaly od roku 2010 a zahrnovaly rekonstrukci všech budov, vodovodních a kanalizačních přípojek, vznik nových technologických center (datové centrum a trafostanice) a klimatizovaných depozitářů.

Špička v oblasti vědy

Klementinum je navíc proslulou meteorologickou stanicí, která funguje od poloviny 18. století. Data z pravidelného pozorování jsou zde k dispozici od roku 1775. Nikde jinde ve střední Evropě takto dlouhou souvislou řadu pozorování nemají. Zdejší obsáhlé záznamy poskytují cenné informace současným klimatologům. Kromě meteorologie mělo Klementinum obrovský význam také pro rozvoj dalších vědních oborů – matematiky a astronomie.

Výjimečné prostory v Klementinu

Astronomická věž s observatoří právem patří k nejoblíbenějším zastávkám prohlídkových tras v komplexu Klementina. Do roku 1938 sloužila jako hvězdárna, nyní se svojí výškou 68 metrů nabízí úchvatné výhledy na historické centrum Prahy. Z církevních staveb pak jistě zaujme Zrcadlová kaple s honosným interiérem plným zrcadel, kde se konají koncerty klasické hudby.

Prohlídky pouze s průvodcem

Prohlídky Klementina v anglickém jazyce se konají každý den, včetně víkendů a svátků, od 10 hodin každou půlhodinu. Český výklad je na programu každou neděli od 11 hodin. Jako dospělí zaplatíte 300 Kč, snížené vstupné činí 200 Kč. Prohlídka zahrnuje kromě Astronomické věže také Meridiánovou síň, v níž se v minulosti určovalo poledne, a především skvost celého Klementina – Barokní knihovní sál s freskovou výzdobou a velikými historickými glóby. Zde si všimněte svazků s nabílenými hřbety a červenou značkou – ty zde zažily rozmach Klementina jako centra kultury a vzdělanosti už za dob jezuitů.