Vinařství má v Praze dlouhou historii. Víno se zde pěstuje již od středověku. I když vinice umístěná v areálu Albertov Rental Apartments vznikla teprve roku 2009 po dokončení výstavby domů, navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.

O vinici

Vinař František Kettner se při zakládání vinice musel vypořádat s nedostatkem zeminy, na některých místech sázel révu téměř do skály za pomoci sbíječky. Proto se zde víno musí častěji zavlažovat. Vinice čítá asi 850 hlav vín třech odrůd: ryzlink rýnský, fénix a rulandské modré. Réva je vedená tradičním způsobem „na hlavu“, které produkuje kvalitnější hrozny a působí pěkněji na pohled, ale je náročnější na péči.

 

Tradiční způsob pěstování

Při pěstování se drží tradičních postupů, označovaných jako integrovaná produkce. Oproti modernímu zemědělství plného chemie se snaží o větší souznění s přírodou. Ač to může znít příliš nadneseně, má to zcela praktické dopady. Jedním z příkladů je využití zatravnění mezi řádky vína. Tráva na sebe více váže dusík a nemusí se proto tak často hnojit. Zároveň je tráva i potravou pro škůdce, kteří by jinak napadli víno. A v neposlední řadě je zde díky trávě více žížal, které provzdušňují půdu.

Péče o vinnou révu

Na jaře začíná celoroční kolotoč starostí o vinohrad. Nejprve se musí provést jarní řez a hlavy révy zkrátit a ošetřit proti plevelům. Začátkem léta víno začne divoce růst a musí se ke kůlům, kolem kterých rostou, navazovat a zároveň zastřihávat. V první polovině června réva vykvete. Nejlepší pro víno je, když je následující týden slunný a bez deště, aby mohlo víno rovnoměrně a rychle odkvést. Jinak hrozí, že víno odkvete nerovnoměrně a některé bobule budou zralejší a sladší a jiné méně. Od června do srpna je práce na vinohradu nejintenzivnější. Stále se musí dbát, aby víno nenapadly houbové choroby, které můžou celou úrodu zničit. A pak na přelomu září a října přichází vinobraní.

František Kettner

Vinařství má František Kettner v genech. Jeho prapradědeček se podílel na obnovení pražských vinic na Grébovce. Ač sám samouk, staral se v letech 2008 až 2013 o Svatováclavskou vinici na Pražském hradě, kterou pomáhal obnovovat. Pochází z Mělnicka, kde je vinařská tradice velmi silná a příjmení Kettner zde má mezi vinaři dobrý zvuk. Přes zimu pije víno červené a v létě bílé. Jak dodává, každé víno má své vlastní zdravotní účinky a hodí se pro jiné příležitosti.

Vinice Albertov se od roku 2017 prezentuje v rámci akce Pražské vinice – Putování vinicemi hlavního města.