Ať turista či Pražan, když na vás padne únava, zamiřte na svahy Petřína, odkud se otevírá nádherný výhled na starou Prahy. Kopec leží na levém břehu Vltavy ve výšce 327 metrů nad mořem. Je celý protkaný výletními stezkami a stromy se zde střídají s travnatými plácky, které přímo vybízejí k tomu se natáhnout do trávy a pozorovat líně se pohupující parníky na Vltavě a červenající se střechy budov.

Petřín byl původně dle kronik velmi skalnatý. A údajně odtud pochází i jeho jméno. Latinsky petrae znamená skála. Kámen zde vytěžený byl použit pro mnoho pražských budov. I když výkladů na původ jména je více. Ve středověku ale Petřín rozhodně výletním místem nebyl, sloužil jako popraviště. Ale již od renesance, kdy došlo na Petříně k vybudování vinic a výsadbě ovocných a okrasných stromů, začal vrch sloužit jako vyhledávané místo k procházkám.

Na Petříně je spousta turisticky zajímavých staveb. Tou hlavní je samozřejmě Petřínská rozhledna. Na vrchol Petřína se můžete dopravit lanovou dráhou, která byla postavena v roce 1891, tedy ve stejném roce jako rozhledna, i když tehdy končila už na Nebozízku. Na vrcholu naleznete i zrcadlové bludiště, Štefánikovu hvězdárnu, růžovou zahradu či kostel sv. Vavřince. Na Petříně je i mnoho soch českých kulturních velikánů, K. H. Máchy, Jana Nerudy či Jaroslava Vrchlického. Po vrchní cestě lze z Petřína dojít až ke Strahovskému klášteru či na Pražský hrad.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je dominantou Petřína. Rozhledna byla postavena v roce 1891 na popud Klubu český turistů, kterým při návštěvě Paříže uhranula Eiffelova věž. Stavba byla započata v březnu 1891 a již v srpnu toho samého roku byla slavnostně otevřena.

Rozhledna má za sebou pohnutou historii. Roku 1938 vypukl na vrcholu rozhledny požár, ale všech sto návštěvníků bylo úspěšně evakuováno. Věž nesloužila jen jako rozhledna. Od roku 1953 byl na věži umístěn televizní vysílač, který nahradil původní zakončení korunkou a vlajkou. A od roku 1979 byla rozhledna dokonce pro špatný technický stav zcela uzavřena pro veřejnost. Až ke stému výročí jejího vzniku byla rozhledna opravena a znovuotevřena veřejnosti. Rozhlednu pak ještě v letech 1999 až 2002 čekala generální oprava.