42 měsíců. Tak dlouho trvala generální rekonstrukce historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Pod dohledem památkářů získala svoji původní podobu z konce 19. století – vizáž honosného paláce, které je tato respektovaná instituce a dominanta největšího náměstí v Praze skutečně hodna.
Znovuotevření Národního muzea
Byl to vcelku smutný pohled pro Pražany i turisty. Dlouhé měsíce byla majestátní budova Národního muzea v centru metropole zahalena plachtami a lešením. Odhalení stavby bylo napjatě očekáváno celým národem… Vždyť tato budova s ním prošla všemi strastmi moderních dějin.
Obnovení provozu historické budovy Národního muzea směřovalo k oslavám 100. „narozenin“ republiky. Pompézního otevření se 27. října, den před stým výročím, zúčastnili významní čeští představitelé i hosté ze zahraničí. 28. října se budova zpřístupnila veřejnosti. Od té doby zde mohou návštěvníci zhlédnout výstavu 2×100, Česko-slovenskou/Slovenko-českou výstavu a opravený interiér v přízemí a prvním patře budovy. Až do konce roku je vstupné do Národního muzea zdarma.
Tichý svědek novodobé historie
Reprezentativní palác pro cenné expozice byl zbudován podle projektu architekta Josefa Schulze v letech1885 až 1891. Jako dominanta vrcholu Václavského náměstí v Praze zažila budova historického Národního muzea nespočet demonstrací i ozbrojené konflikty. Poškozena byla v roce 1945 i 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Za celých 120 let své existence však nikdy nebyla důkladně zrekonstruována. Havarijní stav chátrající budovy dospěl až k jejímu uzavření v roce 2011, aby po dlouhých průtazích započala citlivá rekonstrukce v dubnu 2015.
Největší rekonstrukce v historii státu?
Podle tiskového prohlášení byla nutná generální oprava 495 velkorozměrných oken, 233 dveří, bylo rozvedeno 1300 km nových kabelů, vybudováno 6 nových výtahů pro přepravu osob a 6 nákladních výtahů. Prostor pro expozice se rozšířil až o třetinu a zajímavostí je nový podzemní tunel spojující historické Národní muzeum s vedlejší novou budovou Národního muzea. Do původní podoby z konce 19. století se pod pečlivým dohledem odborníků z Národního památkového ústavu postupně proměnil interiér muzea i jeho exteriér a nejbližší okolí. Návštěvník jistě nepřehlédne proměny, jakými jsou malované zasklení nad hlavním schodištěm či světlejší fasáda, jejíž krása vyniká především v nočním osvětlení.
„Práce ještě ovšem nekončí, v příštím roce uvedeme budovu do řádného provozu a vedle výstav otevřeme i stálé expozice, včetně přírodovědeckých s proslulou velrybou – Plejtvákem myšokem,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš k rekonstrukci, jejíž náklady činily 1 795 334 935 Kč včetně DPH.
Výstava pro Čechy a Slováky
Kromě zdařilé rekonstrukce si v Národním muzeu nyní nenechte ujít jedinečnou výstavu o společném státě dvou národů – Československu. Jak se žilo Čechům a Slovákům ve 20. století? Co společně prožívali, jaké ctili hodnoty a jaké byly jejich osobní příběhy? To vše vypráví neuvěřitelných 1200 vystavených předmětů doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky. Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava byla otevřena už na jaře na Bratislavském hradě, v Národním muzeu ji mohou návštěvníci zhlédnout od symbolického data 28. října 2018, přesně sto let od vzniku Československa.