Už máte dost nudných květináčů a už ani nevíte, kam je umístit? Zkuste nový módní trend v pěstování pokojových rostlin a bytovém designu – obrazy z živých květin.

                                                           Vertikální zahrádka v bytě

Obrazy z živých rostlin prokazatelně čistí a zvlhčují vzduch a ochlazují přehřáté prostory. Nejenom krásně a esteticky vypadají, také řeší problém s prostorem. Na takové rostliny nepotřebujete poličku, ani skříň, ani stolek, ani závěsný květináč. Stačí hmoždinky, šrouby a holá stěna. Jaké příslušenství pro tvorbu živého zeleného obrazu potřebujete?

Od obrazů k celým stěnám

Základem netradičního doplňku je „rám“. Různé druhy a velikosti nabízí mnoho výrobců. Většinou se jedná o obdélníkový rám v bílé, černé nebo šedé barvě s hloubkou jen pár centimetrů, který skýtá několik otvorů pro květiny. Nejmenší obrazy mohou mít kolem 20 cm po obou stranách, extrémem jsou pak obrovské vertikální živé zahrady, které se táhnou desítky metrů.

Zalévejte, jak jste zvyklí

Ale zůstaňme nohama na zemi a v našich finančních možnostech. Za plastové boxy pro šest sazenic utratíte něco málo přes tisíc korun. Obrazy mají v horní části žlábek, který slouží pro zalévání – jednou až dvakrát týdně sklenicí vody. Případné přelití zachytává další žlábek v dolní části obrazu, který lze jednoduše vylít. Existují také luxusní typy do kanceláří a designových bytů, které jsou vybaveny samozavlažovacím systémem, ty vyžadují zálivku jednou za měsíc až dva měsíce a stojí desetitisíce korun.

Jaké typy květin se do obrazu hodí?

Rostlin do živých obrazů je nespočet – převislé, popínavé, rostoucí rovně. Nejdůležitějším faktorem pro výběr rostlin je však finální umístění obrazu – bude na denním světle, nebo v pološeru? Mnoho floristů nabízí kompletní vytvoření obrazu, někteří prodejci vám přidají vhodné květiny do živých obrazů k zakoupenému rámu. Určitě jejich doporučení neodmítejte, trefit vše tak, aby obraz ladil a vypadal vkusně, není jednoduché. V tomhle případě se nevyplácí moc experimentovat… Mezi hojně používané květiny patří například Spatiphyllum (lopatkovec), Syngonium, Anthurium (toulitka), Chlorophytum (zelenec) a další.

Prakticky žádné starosti s údržbou

Máte vybráno? Květiny se do živého obrazu sázejí se speciálním absorbujícím substrátem – rašeliníkem. Údržba obrazů je stejná jako u pokojových rostlin v květináčích. Kromě pravidelné zálivky je třeba otrhávat uschlé či uhynulé listy a květy. Není nutné obrazy přesazovat každou sezonu, ale pokud květina po letech příliš vyroste a v obrazu je nevzhledná, je vhodné vyměnit ji za mladší.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com