Je libo ovocnou domácí zmrzlinu, veganskou a bez cukru? To vše dokáže zmražený a umixovaný banán. Zkuste také další chutě, například s čokoládou pro děti nebo s rumem pro dospělé.

                                                                 Banán jako základ

Pokud máte nadbytek hnědých banánů, je toto ideální volba! A až neuvěřitelně jednoduchá. Nejmenší děti nepohrnou jen rozmixovanými zralými banány, které nalijete do připravených nanukových formiček a dáte do mrazáku. Skutečné dílo cukrářovo však vytvoříte opačným postupem – nejprve necháte banán zmrazit a pak umixujete v jemnou zmrzlinu.

Tajemství jemné konzistence

O tom, jak nechat banán nejlépe zmrazit, se vedou spory… Záleží také na kvalitě vašeho mixéru. Nejčastěji se banán krájí na kolečka, která se rozprostřou tak, aby se vzájemně nedotýkala, a vloží se do mrazáku alespoň na pár hodin (před mixováním lze nechat cca 20 minut povolit v lednici). Jiní mrazí oloupané banány celé, aby neztratily na své jemnosti. Ovšem nechcete-li trápit svůj mixér a raději trochu potrápíte sebe, je nejchutnější variantou zmrazit banány i se slupkou, sice se poté hůř vyjímají, ale v mixéru jsou o to tvárnější.

Po důkladném mixování vytvoří zmražený banán dokonalou konzistenci jemné zmrzliny, můžete přidat smetanu nebo mléko, ale rozhodně to není nutné. Za minimum úsilí tak získáte chutnou banánovou zmrzlinu do vaničky i formiček a super základ k experimentování s dalšími chutěmi.

Zdravá i trochu hříšná

Omrzela se vám chuť banánu? Přidejte do mixéru zmražené jahody nebo maliny a rázem máte další ovocné varianty. K banány se hodí kyselé višně, borůvky nebo například kiwi. Zmrzlina je sladká sama o sobě, ale doslazování cukrem nebo medem se hranice nekladou. Děti budou nadšené z čokoládové verze – do mixéru přidejte kakao nebo nutellu a posypejte sekanými oříšky. Dospělé ohromíte nanuky s rumem a rozinkami.

Raw a vegan zmrzlina

Krása zmrzliny ze zmražených banánů tkví v její variabilitě. Dodržuje zásady raw stravování a když zvolíte správné ingredience, snadno vykouzlíte lahůdku vhodnou i pro vegany. Místo jogurtu nebo smetany zmrzlinu stejně dobře zjemníte mandlovým nebo kokosovým mlékem, na doslazení použijte javorový sirup. Tím můžete zmrzlinu i polít těšně před podáváním – dodá zmrzlině šmrnc a s dalším ovocným nebo ořechovým sypáním i lákavě vypadá.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com