Blahodárných účinků saunování je celá řada – regenerace přetížených svalů, očista těla od odpadních látek, posílení imunity, uvolnění mysli… Cítíte jarní únavu? Máte všeho dost a potřebujete vypnout? Dopřejte si odpočinek právě v sauně, tam se problémy rozplývají a životní energie narůstá.

Relax v páře starý 2500 let

Rituál parní lázně, který si nezadá s moderním saunováním, je starý stovky let. Myslíte si, že vznikl ve Finsku? Ani náhodou! Archeologické nálezy jej potvrdily u nomádských kmenů žijících ve střední Asii pět století před naším letopočtem. Má se za to, že lidé z euroasijské stepi tehdy běžně nosili rozžhavené kameny z ohniště do stanu, kde je polévali vodou a vsedě v páře relaxovali, aby posílili svoji odolnost. Nechyběla ani očistná studená koupel, která následovala.

Kdo nesaunuje, není Fin

Z Asie se pak parní saunování rozšířilo do Skandinávie, konkrétně do Finska. Tam se stalo natolik oblíbené, že bořilo veškeré rozdíly mezi kasty. V parních lázních se saunovali chudí i bohatí, urození i rolníci. Veřejné sauny byly ve městech i na venkově, velmi lidem pomáhaly uvolnit se po celodenní práci a podporovaly veřejný život. Vliv saunování na zdraví obyvatel i punc činnosti se společenským dopadem zaujal zahraniční cestovatele a tradice finské sauny se nesla dál do Evropy. První zmínky o saunách na českém území sahají do 10. století.

Finská sauna: prověřená klasika

O pozitivech saunování na lidský organismus se už desítky let vůbec nepochybuje. Věda jen potvrdila stará moudra. Nabídka typů saun je pestrá a i laik po vyzkoušení více variant rozezná rozdíl. Mezi nejznámější patří suchá finská sauna s teplotou mezi 85 a 95 stupni Celsia a vlhkostí vzduchu mezi 10 a 20 procenty. Jde o klasickou dřevěnou místnost s kamny a dřevěnými lavicemi. Procedura prokazatelně podporuje imunitu, působí proti stresu a pomáhá zlepšit termoregulaci organismu.

Ozdravný účinek a hlubokou relaxaci přináší pravidelné saunování po celý rok. Pokud však plánujete začít, je přelom zimy a jara, s obvyklými výkyvy teplot a smrští viróz, ideálním obdobím. Přesvědčte se sami v některém z našich bytů v Albertov Rental Apartments.