Na hřiště, za sportem, kulturou i žižkovským koloritem. Své oblíbené místo si na vrchu Vítkov na pomezí pražského Karlína a Žižkova nalezne každý. Historicky zásadní pražský vrch chránil obyvatele v minulosti a slouží jim také v současnosti. Strávíte zde příjemné odpoledne i rušný večer.
Pro sportovce i rodiny s dětmi
Kromě klidných procházek nabízí vrch Vítkov vyžití sportovcům, rodinám s dětmi i zvídavým návštěvníkům. Pokud se vydáte směrem od Ohrady po hlavní cestě Pražačka, hned na začátku narazíte na obrovitá dětská hřiště, kde se vyřádí malí i velcí. Cesty jsou navíc vhodné pro kola, koloběžky i odrážedla. Dále park ukrývá několik piknikových míst a pro sportovce tu jsou populární venkovní posilovny. To vše se všudypřítomnými výhledy na Prahu rozprostírající se pod Vítkovem.
Dva památníky statečnosti
Na konci hlavní „promenády“ dojdete k funkcionalistické budově Národního památníku na Vítkově, který vznikl na počest československých legionářů, a monumentální soše Jana Žižky z Trocnova na koni, která připomíná statečné ubránění Prahy na opevněném vrchu proti přesile křižáckých bojovníků Zikmunda Lucemburského v roce 1420. V památníku si můžete prohlédnout dvě stálé expozice věnované historii československé státnosti, často se zde konají také krátkodobé výstavy, nebo tu lze posedět v místní kavárně.
Promyšlený koncept parku
Za doby vlády Karla IV. vystřídaly zalesněné svahy Vítkova vinice. Jedním z jejich majitelů byl pražský konšel Vítek z Hory a odtud si vrch nese svůj název. Dnešní podobu získal park na Vítkově až ve 20. století, kdy byl na jeho vrcholu v nadmořské výšce 270 metrů zbudován Národní památník (1929-38). Díky bujné vegetaci na svazích a nízkým porostům kolem památníku učinil projekt z vrchu Vítkov obrovský přírodní podstavec důležitým symbolům československé historie – Národnímu památníku i bronzové soše Jana Žižky, která sama o sobě spadá do první desítky největších jezdeckých soch světa.
Hospoda U Vystřelenýho oka
Pokud se procházíte na vrchu Vítkov, byla by věčná škoda, minout tuto kultovní hospůdku v postranní ulici U Božích bojovníků 3. Prostorem stísněná, zato svojí historií a programem bohatě oplývající občerstvovna sálá duchem starého Žižkova. Čtvrteční, páteční a sobotní večery obvykle nabízejí hudební vystoupení svérázných kapel rozličných hudebních žánrů. Pokud hledáte atmosféru pražské hospody, odbočte z rušné a ne příliš přívětivé Husitské ulice a jděte právě sem.
Kudy na vrch Vítkov
Možností, jak se dostat na Vítkov je hned několik. Chodci se ale jistě shodnou, že příjemnější bude se nechat vyvézt co nejvýš a z vrchu případně pomalu sestupovat než naopak. Na procházku po Vítkově tedy vyrazte ze zastávky tramvaje či autobusu Ohrada. Svahy Vítkova dále nabízejí mnoho přístupových stezek a schodišť z Husitské a Koněvovy ulice. Cyklisté i chodci s oblibou využívají dvě spojnice mezi Žižkovem a Karlínem, které vedou pod vrchem Vítkov – Žižkovský tunel, ústící u Tachovského náměstí, a o poznání delší Starý Vítkovský tunel, který byl z původního železničního předělán na cyklostezku.