V Praze frčí bikesharing! Po cyklostezkách obkroužíte klidně celou Prahu

Na cyklo výlet můžete v Praze vyrazit, i když kolo nemáte. Zkuste bikesharing, neboli sdílení jízdních kol. S kamarády si jich můžete půjčit i několik najednou a třeba obkroužit celou Prahu na cyklostezce A50.

Desítky kilometrů cyklostezek

Na kole do práce nebo za zábavou se vydává čím dál víc Pražanů. Bicykl už není jen víkendové povyražení, ale stává se vítaným dopravním prostředkem. Praha nabízí desítky kilometrů cyklostezek mimo silnice a projet se například po pravém břehu Vltavy od železničního mostu po Palackého most je opravdový zážitek.

Na kole po nábřeží i do lesa

Všechny pražské cyklostezky jsou shodně značeny velkým písmenem A. Podél Vltavy vedou dvě páteřní pražské cyklostezky – levobřežní A1 a pravobřežní A2. Za přírodou můžete vyjet do Šáreckého údolí v Praze 6 nebo do Prokopského údolí v Praze 5. Trasu snadno a do detailu naplánujete na přehledném portálu prazskecyklostezky.cz.

Bikesharing: stáhněte si aplikaci a jeďte

Bikesharing se v Praze rychle rozjíždí a konkurence firem roste. Dvě největší společnosti, které zde zahájily jarní sezonu 2018, jsou Rekola (růžová kola) a Ofo (žlutá kola). Jejich kola můžete potkat kdekoli ve městě zaparkovaná na chodníku, u zábradlí nebo u lampy. Fungují na tzv. bezstanicový systém, který umístění kol sleduje pomocí GPS. Každý, kdo kolo potřebuje, si může to nejbližší nalézt v příslušné aplikaci. Přes ni také následně kolo odemknout (zaslaným kódem), zaplatit (do 15 minut bývá půjčení zdarma) a v cíli opět zamknout.

Cyklistům v Praze svítá na lepší časy

Podle kuloárních zvěstí se ke stávajícím bikesharingovým firmám hodlají přidat další provozovatelé, například Obike a Velonet. Ten se netají tím, že chce dosavadní chaos v odkládání kol u městského mobiliáře, nastolený růžovými a žlutými koly, změnit v organizované stojany, z kterých bude odvádět městským částem adekvátní poplatky.

Nyní se v Praze pohybují stovky, možná tisíce sdílených kol, oproti milionu automobilů jsou stále ještě kapkou v moři… Přesto se radní báli, aby kola nebránila automobilové dopravě a nevadila pěším na chodnících, a tak na jaře 2018 poprvé pražský magistrát schválil obecná pravidla pro provozovatele a vlastně i uživatele bikesharingu. V budoucnu by se měl bikesharing v Praze natrvalo usídlit a ideálně propojit s městskou hromadnou dopravou.