Kdo by neznal rozhlednu nebo zrcadlové bludiště na Petříně? Tento zelený vrch s úchvatnými výhledy na Prahu však nabízí mnohem víc než turistická lákadla. Pohodlně zde strávíte celý den romantickými procházkami po zajímavých zákoutích nebo dováděním s rodinou. Zkuste naše tipy na nejhezčí místa Petřína, které v turistických průvodcích chybí.

Sraz u Strahovského kláštera

Romantickou procházku začněte u Strahovského kláštera. Pokud se vydáte od tramvajové zastávky Pohořelec, projděte do areálu Strahovského kláštera schody ukrytými mezi domy čp. 8 a čp. 9. Odtud sejděte na vyhlídkovou cestu hned po klášterem. Ze zdejšího petřínského úbočí nad bývalými vinicemi se můžete kochat panoramaty celé Prahy.

Pivo s dechberoucím výhledem

Pokračujte po stejné cestě, až minete sochu významného českého básníka a spisovatele Jaroslava Vrchlického a dojdete k restauraci Petřínské terasy. Tady je ideální místo se občerstvit. Hlavní jídla jsou tu zbytečně drahá, je vidět, že podnik chce těžit ze své polohy, ale pivo na zdejší terase s pohledy na město chutná skvěle!

Růžové zahrady a hvězdárna

Posilněni pokračujte směrem na Nebozízek, jedinou mezistanici lanové dráhy, odkud se vyvezte až na vrchol Petřína, jen kousek od Petřínské rozhledny a zrcadlového bludiště. Tyto atrakce jsou už ale poněkud zprofanované. Na svoji drahou polovičku uděláte větší dojem, když zamíříte na druhou stranu do zahrad plných růží s trochu ukrytou Květnicí. V teplých jarních a letních měsících vytvářejí zdejší záhony dokonalou kulisu fotografům i zamilovaným párům. Pro zvídavé můžete nakouknout také do expozice Štefánikovy hvězdárny.

Trocha historie a geografie

Podél Hladové zdi sejděte k hornímu bastionu a vyhlídkovému místu a pokračujte po cestě až k bronzové soše lachtana v horním jezírku zahrady Kinských. Sochu vytvořil sochař Jan Lauda v roce 1953. Dále sejděte po klikatých cestičkách ke kostelíku sv. Michala, pro svůj původ zvaném „Karpatský“. Celodřevěná stavba se šindelovou střechou vznikla v druhé polovině 17. století a z Medvědovců u Mukačeva byla přesunuta na Petřín v roce 1929.

Závěrečné řádění na skluzavkách

Na nedalekém dětském hřišti se skluzavkami zapuštěnými ve svahu se vyřádí i hraví dospělí, k dispozici jsou také další dřevěné atrakce. O trochu níž po zdejších stezkách narazíte na umělý vodopád s barokní sochou Herkula, který je po své rekonstrukci v roce 2016 příjemným odpočinkovým místem. Ze zahrad vyjděte do ruchu velkoměsta podchodem u letohrádku Kinských (sídlo Národopisného muzea), který nabízí stálou expozici české lidové kultury a další krátkodobé výstavy.