Každý správný kuchař má vždy po ruce čerstvé bylinky. Co ale s tím, když nemáme žádnou zahradu ani balkon? Nic není ztraceno, bylinkám se výborně daří i v truhlíku za oknem. Inspirujte se našimi tipy, jak na to.

 

                                                                      Okenní římsa je lepší než byt

Bylinky v květináči nebo v truhlíku, které umístíte na parapet, nádherně provoní vzduch a navíc zapůsobí také jako repelent proti hmyzu. Na kuchyňské lince je lepší mít pouze natrhané bylinky ve vodě k okamžité spotřebě, v interiéru jinak začnou dřív nebo později strádat. Výjimkou jsou bylinky původem z teplejších krajů, například asijská citronová tráva nebo koriandr, které můžete pěstovat doma i přes zimu.

Nezapomeňte na drenážní vrstvu

Pro vysazení bylinek do truhlíku si kupte speciálně namíchanou hlínu „pro bylinky“, ale klidně postačí i obyčejná zemina říznutá pískem. Důležité je ale na dno nádoby nejprve položit drenážní vrstvu z kamínků nebo keramických střepů, která uchrání rostliny před přelitím a úhynem. Poté přidejte zeminu cca tři centimetry pod okraj truhlíku. Bylinky budou spokojené bez jakéhokoli přihnojování, pouze s pravidelnou zálivkou a denním světlem.

Do truhlíku o délce 60 až 80 cm se vejde i pět bylin. Nádoba by měla vždy mít odtokový otvor a podle možností vašeho parapetu můžete volit i příhodnější širší rozměr. Ideálním pomocníkem jsou tzv. samozavlažovací truhlíky.

Jaké bylinky do jednoho truhlíku

Truhlíky bylinek si můžete vytvořit podle své fantazie, dalo by se říct, že žádné kombinace nejsou vyloženě špatně. Nám se líbí truhlíky tematické: například salátový truhlík může čítat bazalku, pažitku, petrželku a šalvěj. Plánujete přes léto hodně grilovat? Pak by vám neměl chybět truhlík s „masitými“ bylinkami ve složení rozmarýn, šalvěj, dobromysl, mateřídouška a vavřín. Kdo holduje domácky vyráběným ledovým čajům, ocení osvěžující voňavý truhlík plný meduňky, máty a lipie.

Koupit si můžete semínka bylinek, anebo už vypěstované sazenice. Ty však rozhodně volte vitální, zdravé, ze zahradnictví, ne rychlené bylinky ze supermarketů, které se hodí spíš k rychlé spotřebě.

Do jakých oken bylinky umístit?

Středomořské bylinky – levandule, bazalka, rozmarýn, majoránka, tymián nebo bobkový list dobře snáší i přímé světlo jižně orientovaného okna. Mírné stínění parapetů směrem na východ nebo na západ je ideální pro meduňku nebo mátu. Severní strana bytu skýtá nejhorší podmínky k pěstování, ale můžete sem zkusit dát třeba nenáročnou pažitku.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com