Chystáte se potěšit svou drahou polovičku na Valentýna? Zkuste být kreativní. Praha nabízí víc možností než „jen“ návštěvu kvalitní restaurace. Vybrali jsme pár tipů, které vás stoprocentně naladí už před večeří.
14. února na Kampě s labutěmi
Projděte se křivolakými uličkami Malé Strany. Začít můžete na Klárově (stanice tramvaje a metra Malostranská). Když se vydáte ulicí U lužického semináře podél Vltavy, natrefíte na nejužší ulici v Praze. Bezejmenná spojnice se dvorem restaurace Čertovka má na šířku kolem půl metru a „obousměrný provoz“ zde řídí semafory.
Pod osvětleným Karlovým mostem pokračujte do parku Kampa, kde vás okouzlí okolí říčky Čertovky. Zhruba v polovině délky parku přejděte na břeh Vltavy k Sovovým mlýnům, jejichž historie sahá až do 10. století a dnes slouží jako Muzeum českého výtvarného umění. Nezapomeňte mít v kapse nějaké zobání, právě tady je totiž příhodné místo ke krmení kachen a labutí.
Valentýnskou procházku můžete zakončit sladkou tečkou v cukrárně na Újezdě pod Petřínem.
Pozorování hvězd
Vrch Petřín je s romantikou neodmyslitelně spjatý. Důvodem jsou nejen překrásné výhledy na panorama Prahy. Odtud shlíží na Malou Stranu socha českého prozaika a básníka Karla Hynka Máchy (díky lyrickoepické skladbě Máj pasovaného na neoficiálního patrona zamilovaných) a naleznete zde další oblíbené pražské atrakce – lanovku, rozhlednu a zrcadlové bludiště.
Z Újezdu se na vrchol Petřína dostanete ideálně lanovou dráhou. Čtyřminutová strmá jízda poháněná původním strojovým zařízením je zážitek sama o sobě. Z konečné stanice vstoupíte přímo do udržované růžové zahrady.
Zde můžete navštívit Štefánikovu hvězdárnu, která umožňuje pozorovat hvězdnou oblohu velkými dalekohledy. V zimních měsících bývá otevřena od 18 do 20 hodin (vyjma pondělí) a není nutná rezervace.
Neviditelná restaurace
Večeři rozhodně nezatracujeme, je skvělým zakončením valentýnského dne. Proč si ji ale trochu nezpestřit? Vyměňte svit obligátních svíček za naprostou tmu a vnímejte ostatními smysly. Skutečně je pro vás zrak tak důležitý? Možná v restauraci s nevidomým personálem zjistíte, jak příjemně se povídá potmě.
V Praze propojuje světy vidících a nevidomých lidí dlouhodobý projekt „Neviditelná výstava“ v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Kromě exkurze si zde můžete rezervovat neviditelnou večeři nebo ochutnávku vín na předem určené termíny (v případě větších skupin lze datum vybrat libovolně). Ostatně, proč to nezkusit i doma?
Foto – zdroj: Pixabay.com