Návštěva hradů a zámků nemusí být pouze letní kratochvílí. Také v zimním období mají své kouzlo. Základní prohlídkový okruh na Státním hradu Karlštejn nedaleko Prahy je otevřen téměř celý rok. Vnímat jeho historickou atmosféru umocněnou chladivým počasím, bez davů turistů, bývá silným zážitkem.

Otevírací doba v zimní sezoně

Jako jeden z mála v České republice je hrad Karlštejn přístupný veřejnosti také v zimní sezoně. Po nabitém adventním prosinci měl lednovou přestávku, ale už od 1. února je opět v provozu, a to od pátku do neděle od 10 do 15 hodin. V březnu se otvírací doba prodlouží také na úterý, středu a čtvrtek, denně od 9.30 do 16 hodin.

Prohlídky interiérů s průvodcem

S průvodcem je během zimních měsíců možné absolvovat bezmála hodinový základní okruh s názvem „Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV“. Nahlédnete do interiérů obou pater Císařského paláce a dolních podlaží Mariánské věže. Poznáte Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Hodovní síň, Hradní pokladnici, Klenotnici i Karlovu ložnici s kaplí sv. Václava.

Specifika rezervace prohlídky na Karlštejně

Prohlídku pro více než 10 a maximálně 55 osob je nutné si rezervovat na tel. +420 311681617 nebo na e-mailu rezervace.karlstejn@npu.cz. Rezervace, které nebudou nahlášené 15 minut před sjednaným časem na pokladně, propadají. Jednotlivci rezervaci nepotřebují. Prohlídky se konají pro alespoň pět účastníků. V případě, že je zájemců o prohlídku méně, vyčká se do času následující prohlídky, která se už uskuteční pro jakýkoli počet posluchačů.

Vstupné na zimní Karlštejn

Venkovní areál hradu Karlštejn je veřejnosti volně přístupný během otvírací doby. Psi mohou být na nádvořích na vodítku, do interiérů na prohlídkový okruh mají vstup zakázán. Cena prohlídky s průvodcem, kterou je možné navštívit v zimě, je 210 Kč, snížené vstupné činí 150 Kč a děti do šesti let mají prohlídku zdarma. Lístky lze zakoupit on-line nebo přímo na pokladně hradu.

Jak se dostat na hrad Karlštejn?

Hrad Karlštejn se rozprostírá nad stejnojmennou obcí cca 40 km jihozápadně od Prahy. Pokud zvolíte příjezd autem, parkovat můžete výlučně na centrálním parkovišti obce, vzdáleném od hradní brány 15 minut chůze. Pozor, za parkování mimo vyznačené parkoviště riskujete pokutu 2000 Kč! Příjemné spojení nabízí vlak, z Prahy nebo z Berouna jezdí do stanice Karlštejn každou půlhodinu. Přejdete řeku Berounku a obcí vystoupáte k hradu.