Snad každý turista ji dřív než naživo zahlédl v nějakém prospektu či kalendáři. Obecně je vyhlídka Máj považována za nejkrásnější vltavskou vyhlídku a jistě je turisticky nejznámější, čemuž pomáhá i blízkost Prahy. Pohled na okolí řeky Vltavy vinoucí se údolím ve tvaru „U“ vás učaruje v létě i v magické bílé zimě.

V teplých měsících sem zavítá hojný počet Pražanů, lovců geocachingu, fotografů, houbařů i rodin s dětmi. Z Prahy je to kousek a příjemným výletem můžete strávit odpoledne nebo rovnou celý den – do itineráře můžete přibrat také Smetanovu vyhlídku. V zimě tu zase panuje nádherný klid.

Cesta z Prahy na vyhlídku Máj

Vyhlídka Máj leží cca 1,5 kilometru od obce Teletín na žluté turistické trase. Z Prahy se do Teletína dostanete nejlépe autobusem ze Smíchovského nádraží s přestupem ve Štěchovicích, jízda trvá zhruba hodinu. Poblíž autobusové zastávky v Teletíně narazíte na rozcestník, který ukazuje cestu po žluté značce až k vyhlídce. Čeká vás krásná procházka přírodou mezi ohradami pro krávy. Skrze ohradu vlevo si lze trasu mírně zkrátit, pozor ale na dobytek a elektrický ohradník, který je pod proudem, zvlášť, pokud jdete se psy nebo malými dětmi.

Při selfie opatrně!

Na vyhlídce se před vámi rozevře celé okolí řeky Vltavy, s velkým meandrem ve tvaru podkovy v hlubokém skalnatém kaňonu přímo pod vámi. Vyhlídka není nijak zabezpečena plošinou či zábradlím, proto je na skalách a při fotografování opatrnost na místě.

Historie Svatojánských proudů

Původně patřil tento úsek Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy tzv. Svatojánským proudům, pojmenovaným podle sochy sv. Jana Nepomuckého, postavené na břehu roku 1722. Řeka tu byla plná peřejí a skalnatý terén značně komplikoval její sjízdnost. V roce 1889 vedla právě ke Svatojánským proudům také první značená trasa vzniklého Klubu českých turistů, a to ze Štěchovic. V okolí vznikaly trampské osady a na začátku 20. století se ve zdejších lesích rozjel turistický ruch.

Zatopení Štěchovickou přehradou

V současnosti jsou Svatojánské proudy zatopeny vodou z vodní nádrže Štěchovice, postavené mezi lety 1938 a 1944 jako druhá část Vltavské kaskády. Byl to definitivní konec zdejší voroplavby. Kopii sochy sv. Jana Nepomuckého ale můžete stále zahlédnout na protějším břehu, nedaleko hráze nádrže Slapy (tu uvidíte z vyhlídky vlevo).