Stromovka je úžasný park v srdci Prahy. Při romantických procházkách s partnerem nebo při řádění s dětmi zde klidně strávíte celé odpoledne. Tady je pár tipů, kam zajít, abyste se uprostřed jezírek a bohaté zeleně náhodou nenudili.

Oáza klidu mimo ruch ulic

Královská obora, které nikdo neřekne jinak než Stromovka, leží na levém břehu Vltavy mezi Holešovicemi a Bubenčí. Její vznik se datuje do konce 13. století, kdy sloužila panovníkům jako lovecká obora a byl zde vystavěn gotický letohrádek (jeho současná renesanční podoba pochází z 16. století). Veřejnosti se Stromovka otevřela až počátkem 19. století. Od té doby patří k nejoblíbenějším místům odpočinku v Praze.

Propad půdy a nová jezírka

Současná Stromovka se vždy potýkala se silně podmáčenou půdou a po ničivých povodních v roce 2002 problém ještě zesílil. O šest let později vygradoval propadem půdy při hloubení tunelu Blanka, který prochází pod Stromovkou a je součástí pražského Městského okruhu. Kráter o průměru 10 metrů tehdy vyděsil obyvatele i obecní zastupitele, kteří rozhodli na místě zbudovat čtyři nová jezírka.

Vodní plochy dnes vábí děti na vory a dospělé k posezení na lavičkách, jejich funkce je ale také praktická. Přesně v těchto místech se v 18. století nacházel zaniklý rybník Rudolfa II. Po jeho vzoru i nynější jezírka pomáhají s podmáčením Stromovky a jejich napájení řeší historický, ovšem plně funkční mechanismus Rudolfovy štoly (podzemní tunel z 16. století, dlouhý více než kilometr a vedoucí pod Letnou až do Vltavy u Štefánikova mostu).

Kde se ve Stromovce občerstvit?

Po uzavření legendární Šlechtovy restaurace uprostřed Stromovky tu zoufale chybí „občerstvovací stanice“ a sociální zázemí s toaletami. Na tak rozsáhlém prostoru je to velká škoda. Jediné místo, kde se můžete zastavit na nápoj a dobré jídlo, leží blíž k areálu Výstaviště. Restaurace Vozovna s originálním hřištěm je velmi oblíbená především u rodin s dětmi. Jelikož nemá konkurenci, panuje tu nepřetržitý ruch a lidem, kteří si rádi vychutnají kávu v klidném prostředí, se nemůže zavděčit.

V těsném sousedství Stromovky si však přijdou na své i oni. V ulici U Akademie navštivte útulnou kavárnu Café Lajka, kde vás uvítají i s dětmi, na pivo s přáteli zajděte o kousek dál na roh ulice Nad Královskou oborou do pivnice Lokál. Oba podniky jsou hned u vstupů do parku Stromovka.

Do planetária nebo na hřiště

S dětmi se ve Stromovce rozhodně nudit nebudete. Na vyvýšeném kraji Stromovky u ulice Nad Královskou oborou zavítejte na oblíbené hřiště, které je rozděleno na několik částí podle věku a schopností dětí. Užijí si tu batolata i desetiletí rošťáci, hřiště je navíc vybaveno vytápěným sociálním zařízením s toaletami, umyvadly a přebalovacími pulty. Čerstvou novinkou je také zrekonstruovaná část hřiště přesně podle předlohy z 60. let 20. století a s prvky sochaře Olbrama Zoubka. Taková rarita určitě stojí za vyzkoušení!

Až se vyřádíte, přesuňte se dolů ze svahu směrem k holešovickému Výstavišti, kde mezi korunami stromů stojí pražské planetárium. Nabízí bohatý program projekcí, vhodný pro nejmenší návštěvníky od tří let. Děti se zde zábavnou formou seznámí s vesmírnými tělesy a dostanou odpovědi na mnoho otázek, například: „Proč se střídá noc a den?“ Vstupenky na konkrétní pořady stojí kolem 150 Kč (děti za polovic).

Možná skončíte na pouti nebo v ZOO

Jen dejte pozor, v jakém termínu se sem chystáte, na jaře mnohé rodiče překvapí hlasitá Matějská pouť, která je slyšet a vidět na vedlejším Výstavišti. To je těžký kalibr na překonání. Pokud se rozhodnete projít skrz Stromovku do pražské ZOO, využijte tunel pod železniční tratí, který vás zavede z hlavní cesty Stromovkou (na úrovni jezírek) k mostu na Císařský ostrov.

Jak se dostat do Stromovky

Způsobů, jak vejít do parku Stromovka, je nespočet. Pěšky se můžete vydat z Dejvic, kde staví metro linky A, tramvaje i autobusy, přes Bubeneč až k dlážděné svažité uličce Gotthardská, která ústí do západní části Stromovky. Další trasa vede z tramvajové zastávky Letenské náměstí, odkud dojdete k branám Stromovky v ulici Nad Královskou oborou. Pokud přijedete z centra, nejspíš zvolíte cestu od točny tramvají Výstaviště Holešovice, která leží v jihovýchodním cípu Stromovky.