Cítíte se unaveně a bez života? Přelom zimy a jara je ideální čas k ozdravné proceduře. Detoxikace pomocí zeleninových a ovocných šťáv vám posílí imunitu, zregeneruje celý organismus a prospívá i psychice. Přivítejte slunečné počasí s elánem a dobrou náladou!

Jarní detoxikace vás nakopne

Detoxikační úlohu zastávají v lidském těle játra, ledviny, plíce, kůže a střeva. Jak dobře svoji činnost zvládají, závisí na genetických předpokladech a zdravotním stavu jedince. Poruchy detoxikačních procesů se mohou projevit v únavě a stresu, nespavosti, fyzické slabosti, zácpě, nízkém libidu, ale i ve vysokém cholesterolu a vysokém krevním tlaku. V takových případech je pak detoxikace trávicího traktu prvním krokem k ozdravení organismu.

Denní jídelníček? Pouze šťávy

Očistný „jídelníček“, který se skládá jen ze šesti sklenic ovocných nebo zeleninových šťáv denně, je dobré držet tři dny. Ale i jeden den bude pro vaše tělo přínosem! Naopak jste-li zasloužilý vegan, určitě zvládnete týden. Díky tekutému stavu do jedné sklenice vměstnáte víc zdravých plodin, než kdybyste je měli chroupat v pevném stavu, a jejich živiny tělo také mnohem rychleji zpracuje. Pokud nemáte k dispozici odšťavňovač, můžete plodiny pouze mixovat a dělat si výživná smoothie.

Smoothie se nebojte kombinovat

Nevíte, jaké šťávy si vybrat? Základem každé sklenice by měla být zelenina, ideálně zelená. Začátečníci si nejspíš dopřejí větší podíl ovoce, ovšem pozor, lidé citliví na cukr a trpící často na kvasinkové infekce by to s ním neměli přehánět. Pokročilí už zvládnou ryze zeleninové životabudiče.

Jak nakupovat na šťávový detox?

Na mixované smoothie nebo šťávy kupujte zeleninu a ovoce zralé nebo těsně před zralostí, z příliš měkkých plodin nezískáte svěží tekutinu, ale jen kaši nevalné chuti. Je jasné, že produkty v bio kvalitě by měly mít přednost, ale pokud nemáte tu možnost, raději sáhněte po plodinách s tlustší slupkou, kterou oloupete a využijete jen dužinu, například banán, avokádo, meloun, pomeranč, ananas nebo grep. Mezi tyto čisté potraviny, které jsou částečně chráněny před postřiky pesticidy, patří také cibule, batáty, chřest nebo lilek.

Jarní životabudiče na každý den

Do zeleninových variací šťáv je ideální kadeřavá kapusta, brokolice, špenát, červená řepa nebo salátová okurka. Ranním „nakopávačem“ vám bude zeleninový nápoj plný chlorofylu, večer si jako poslední šestou sklenici můžete dopřát syté ořechové mléko. Přes den vás udrží čilé silná citronáda s limetkou a chilly papričkou.

Po probuzení vypijte sklenici horké vody s citronem (nepočítá se do počtu šesti sklenic šťáv denně při detoxikaci). Tento jednoduchý nápoj oceníte naprosto po celý rok, nejenom v období očisty těla, nastartuje váš organismus a dostane vás do pohody.