Co vás napadne, když se řekne Merkur? Možná jedna z planet sluneční soustavy? Generace Čechů si okamžitě vybaví proslulou technickou stavebnici se stoletou tradicí. Modely z jejích součástek jsou k vidění také v dětské moderní herně Merkur v Národním technickém muzeu v Praze.
Vznik a význam stavebnice Merkur
Merkur je značka kovových stavebnic, vláčků a v posledních letech také učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují. Hračky Merkur rozvíjejí dětskou fantazii, jemnou motoriku, manuální zručnost a technické myšlení. A s trochou nadsázky lze říct, že její přínos ve „výchově“ budoucích strojařů, stavbařů a vývojářů je nedozírný.
Stavebnice Merkur naplňuje úsloví „v jednoduchosti je krása“, její kouzlo totiž tkví v přesném dodržování rozměrů součástek, ze kterých lze sestavit modely jakýchkoli strojů, věží, domů, dopravních prostředků a jiných civilizačních vymožeností. Součástky jsou krásně barevné, lakované a děti je spojují šroubky a matičkami, stejně jako při reálném konstruování.
Herna Merkur pro malé i velké
Umístění stavebnice v dětské herně Národního technického muzea jen podtrhuje její význam nejen pro děti, ale pro celou českou společnost. Herna Merkur byla v muzeu otevřena 1. února 2017. Najdete ji v blízkosti expozice Hornictví a Hutnictví a mimo jiné zahrnuje také modely postavené z Merkuru související s hornickou a hutnickou tematikou – rypadlo, těžní věž nebo vagony na přepravu na uhlí.
Herna slouží pro zábavu a odpočinek všech návštěvníků Národního technického muzea. Kromě stavění z Merkuru se zde mohou malí i velcí pobavit při počítačové interaktivní hře s hornickou tematikou či relaxovat u video projekce nesmrtelných večerníčků.
Kudy do Národního technického muzea?
Rozlehlá budova muzea stojí na kraji Letenských sadů v Praze 7. Jejím věrným sousedem je Národní zemědělské muzeum, které určitě také stojí za prohlídku. Nejlépe se sem dostanete od tramvajové zastávky Letenské náměstí ulicí Ovenecká nebo Nad Štolou. Hlavní vchod do muzea je na straně parku, takže pokud půjdete od tramvaje, budovu musíte obejít ulicí Muzejní. Na plácku mezi muzei a letenskou plání se dá také zaparkovat.
V pondělky je Národní technické muzeum zavřené, ostatní dny, včetně víkendů a svátků, je veřejnosti přístupné od 9 do 18 hodin. Plné vstupné činí 220 Kč. Děti, rodiny a senioři mohou využít snížené vstupné. Muzeum pořádá komentované prohlídky a zajišťuje bohatý vzdělávací program po celý rok.