Ne, že by jindy Staroměstské náměstí nebylo zajímavé. Vždy je plné turistů. Proto ho ale místní obyvatelé po většinu roku přecházejí v rychlosti nebo se mu vyhýbají. Jejich čas přijde s Adventem. Dát si na Staroměstském náměstí svařák a zhodnotit rozsvícený strom má kolem Vánoc ve zvyku tisíce Pražanů. Kouzelná Týnská ulička a věhlasný orloj jsou jen třešinky na pomyslném dortu v kulisách zimní Prahy.

Po celou dobu své bohaté historie bylo Staroměstské náměstí rušným tržištěm. A čilý rej tu panuje neustále. Nejenom díky krásným památkám, ale především pro neopakovatelnou atmosféru. Mnoho kolemjdoucích si rádo sedne do místních kaváren, aby vnímalo kouzlo, které dřímá v nejstarším náměstí středu Prahy. Račte se přidat.

Ve správný čas na správném místě

Není možné psát o Staroměstském náměstí a nezmínit radnici vyšperkovanou světově proslulým orlojem. Už 15 minut před každou celou hodinou se tu pravidelně srocují davy zvědavců a vzhlíží vzhůru. S prvním odbitím se otevřou dvě okýnka orloje a 12 apoštolů uvnitř budovy i postavy vně se dají do pohybu. Kromě rotujících apoštolů upoutá vaši pozornost Smrtka napravo od ciferníku, která zvoní umíráček a otáčí přesýpacími hodinami. Úchvatná show končí s kokrháním kohouta umístěného v horní části věže.

Náboženská dominanta Starého Města

Chrám Matky Boží před Týnem je významnou součástí pražské scenérie. Jeho stavba byla dokončena po mnoha letech v roce 1511. Kázali zde už předchůdci Jana Husa a jako hlavní kostel Starého města byl také centrem všech náboženských změn – nejprve poskytoval zázemí příznivcům husitské církve, po bitvě na Bílé hoře se vrátil do rukou katolíků. Po vstupu do chrámu nepřehlédněte unikátní cínovou křtitelnici a místo posledního odpočinku slavného astronoma Tychona Brahe.

Historie vrytá v zemi

Staroměstské náměstí je od nepaměti dějištěm významných historických mezníků. Radniční okna zažily pár vyhazovů úředníků, což se ve světle budoucích událostí ukázalo jako vlídný trest. Až mrazí při pomyšlení, že v roce 1621 zde byly na popravišti katem Janem Mydlářem uťaty hlavy 27 šlechtickým pánům. Jako odplata za neúspěšné stavovské povstání a konečné stvrzení Habsburské nadvlády v českých zemích. Krvavou výstrahu tehdejšího panovníka dodnes připomíná 27 bílých křížů vyobrazených v dlažbě nedaleko Staroměstské radnice.

Lid versus vládnoucí vrstvy

Ve 20. století bylo Staroměstské náměstí tradičním dějištěm mocenských bojů a snah o samostatnost. Tady se demonstrovalo za Rakouska-Uherska a později proti nacistickým okupantům. Veřejné apely ke změně statusu quo v dnešní době na Staroměstském náměstí řídnou, přesouvají se na blízké Václavské náměstí, ale rozhodně neutichají.

Jak na Staroměstské náměstí

Svezte se tramvají nebo metrem, zelenou linkou A, do zastávek shodně pojmenovaných Staroměstská. Poté už zbývá jen pár set metrů pěšky frekventovanou Kaprovou ulicí ke Kostelu sv. Mikuláše. Hned za ním stanete na Staroměstském náměstí.