Češi slaví vrchol Vánoc 24. prosince. Na Štědrý den se scházejí celé rodiny, aby společně povečeřely a daly si dárky u rozzářeného stromečku. Některé tradice se pojí s oslavou narození Ježíše Krista, jiné jsou spojeny s obdobím slunovratu. Tak či tak se mezi lidmi stále hojně drží. Které staročeské zvyky patří k těm nejoblíbenějším?

Dárky nosí Ježíšek

V obchodních řetězcích i v televizi je sice všude vidět Santa Claus, české děti ale stále věří na Ježíška. To on jim nosí dárky a pokládá je pod ozdobený stromek. Jeho kouzlo spočívá i v tom, že není tak často zobrazovaný jako Santa Claus. V dětských očích je vcelku tajemný a povoluje uzdu fantazii, někdo si ho představuje jako malého andělíčka, jiný jako dobrotivého stařečka. Představy a povídání o Ježíškovi má každá rodina unikátní a i v dospělosti je zábavné to s přáteli porovnávat.

Štědrý den po česku

Štědrý den české rodiny začíná lehkou snídaní, například vánočkou. Někteří stále dodržují přes den půst nebo alespoň nejedí maso, aby pak večer uviděli „zlaté prasátko“. V domácnostech se zdobí vánoční stromky, zpívají koledy, zobe upečené vánoční cukroví a staví malé jesličky, které zobrazují narození malého Ježíška v Betlémě.

K obědu bývá rybí polévka nebo staročeský vánoční Kuba, hlavní gastro událostí dne je ale štědrovečerní večeře. Při ní se podává rybí polévka a smažený kapr s bramborovým salátem. Je příležitostí ke vzpomínání na všechny blízké, kteří u společného stolu už nemohou být, a k držení vánočních tradic – prostírá se obyčejně pro jednoho strávníka navrch, kdyby přišel náhodný pocestný, a pod talířem každý nalezne svoji šupinku do peněženky, aby ho celý příští rok netrápily finance. Všechno jídlo a pití je po ruce a ve svátečním servisu, aby během večeře nikdo neodcházel od stolu, to smí v krajním případě pouze hospodyňka.

Příchod Ježíška oznámí zacinkání zvonečku po štědrovečerní večeři, kdy se rodina odebere k vánočnímu stromečku, někdo zpívá koledy, někdo zapaluje prskavky a rozdávají se dárky.

Vánoční zvyky a tradice

Během Štědrého dne řada rodin stále dodržuje staročeské vánoční zvyky, které bývají spojené s věštbou na nadcházející rok. Mezi nejpopulárnější patří krájení jablka kolmo k jeho stopce a bubákovi. Pokud se uvnitř jablka objeví hvězdička, všichni budou zdraví a spokojení, pokud jablko ukrývá kříž, někdo z přítomných onemocní nebo zemře…

Osudy rodiny na příští rok věští také lodičky vyrobené z půlky ořechové skořápky a menšího kousku svíčky. Loďky se pustí na hladinu vody natočené v lavoru, každý člen rodiny má tu svoji, a sleduje se, jaké lodičky drží při sobě a jaké se odtrhnou a „půjdou do světa“. V odvážnějších domácnostech lijí do studené vody roztavené olovo, aby pak ze vzniklého obrazce hádali, co je čeká.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com