Vyšehrad už dávno neláká jen milovníky památek a historie. Zdejší prostory slouží mnoha zajímavým kulturním a společenským akcím, které sem kromě turistů přivádí i tisíce Pražanů. Ideální vnitřní i venkovní prostor Starého purkrabství hostí vícedenní festivaly, večerní koncerty, divadla nebo pravidelné víkendové programy pro děti.

Kulturní akce pro všechny generace

V minulosti sloužilo Staré purkrabství na Vyšehradě jako sídlo hospodářského správce Vyšehradu, stejně jako ostatní palácové stavby bylo postaveno za vlády Karla IV. v druhé polovině 14. století. Dnes má podobu barokní přestavby z 18. století a po rekonstrukci na počátku 21. století nabízí výstavní a přednáškový sál pro 90 lidí a milou kavárnu. Proměna unikátní památky v moderní kulturní stánek klapla dokonale.

Zrekonstruované staré prostory Starého purkrabství se veřejnosti otevřely 1. dubna 2006. Gotický palác s barokním krovem disponuje výbornými akustickými vlastnostmi a stal se tak výjimečným prostorem pro konání stálých kulturních akcí. Každou neděli odpoledne má zde svoje místo oblíbené divadélko pro děti, na kterém se podílí herci ze známých pražských souborů. Desítky rodin s dětmi sem pravidelně zavítají za zábavou, odpočinkem i výtvarnými dílnami.

Hřiště plné legend

Pokud vás zdejší kreativní činnost omrzí, můžete děti nechat proběhnout v parku nebo řádit na hřišti, které připomíná výjevy ze Starých pověstí českých. Návštěvníci si zde mohou zkusit i legendární skok Horymíra s Šemíkem z vyšehradských hradeb, tentokrát jim ale musí stačit jen vlastní síly, živý kůň na hřišti chybí…

Odpočinek pro rodiče

Ratolesti jsou zabavené a ani rodiče nepřijdou zkrátka. V areálu Vyšehradu se odehrává vždy několik různých expozic a přednášek. Letní scéna a Galerie na Vyšehradě jsou svými programy proslulé. Pokud jste si přišli jen odpočinout v parku, není nic lepšího než posedět na stinné venkovní zahrádce kavárny Starého purkrabství.

Jak se dostat ke Starému purkrabství

Na Vyšehrad se nejlépe dopravíte pražskou hromadnou dopravou. Metrem linky C na stanici Vyšehrad nebo tramvají do stanic Albertov nebo Výtoň. Budova Starého purkrabství leží v jihozápadním cípu parku, téměř nad vyšehradským tunelem. Z místa je krásný výhled nejen na podolské nábřeží.