Zavařování je ideální způsob, jak zpracovat přebytky ze zahrady nebo si tvořit zásoby podle levných sezónních produktů. Že jste to nikdy nedělali? Ovocné marmelády, kompoty nebo nakládané okurky a jiné zeleninové dobroty zvládne i naprostý začátečník. Až se zima zeptá, budete připraveni!

Rozdíl mezi marmeládou a džemem

Marmeláda, nebo džem? Pro většinu z nás jde o to samé. Někteří by namítli, že marmeláda má být hustší, rosolovitá a jemná, zatímco džem obsahuje kousky ovoce a je tekutý. Úplnou přítrž všem dohadům pak udělala Evropská unie, která za marmeládu označuje pouze produkty s pětinovým podílem citrusů… Ale to máte jedno. Důležité je, že marmelády ani džemy nemusíte sterilizovat.

Jak zavařovat ovoce

Stačí ovoce svařit ve velkém hrnci s cukrem, želírovacím prostředkem a citronem (nebo kyselinou citronovou). Nechat probublat pár minut, případně lžičkou odstranit pěnu z povrchu, a horkou směs plnit rovnou do sklenic, například od přesnídávek. Všechny nádoby i s víčky nezapomeňte předem vyvařit, vše musí být dokonale čisté, aby žádná plíseň neměla šanci.

Po naplnění otočte sklenice dnem vzhůru a nechte asi 10 minut. Tento fígl dokonale nahradí sterilizaci, kdy při vaření ze sklenice pomalu uniká teplý vzduch, víčko přilne ke sklenici a obsah je zakonzervovaný uvnitř sklenice ve vzduchoprázdnu. Vychladlé marmelády a džemy skladujte na suchém tmavém místě, ve sklepě nebo ve spíži.

Jak zavařovat zeleninu

Kompoty a zeleninu, například okurky, už je třeba zavařovat přímo ve sklenicích. Pokud nakládáte okurky, je třeba je nejprve pořádně umýt a vydrhnout kartáčkem. Kdo si chce práci ulehčit, na internetu lze najít i návody, jak větší množství okurek jednoduše umýt v pračce. Okurky musí být každopádně naprosto čisté stejně jako vyvařené sklenice a víčka.

Sklenice naplňte syrovou zeleninou (v případě kompotů ovocem). Víčka můžete použít šroubovací nebo stále populární zlatavá omnia víčka, která se ke sklenicím přitlačují tzv. zavařovací hlavou. Pokud nemáte přímo zavařovací hrnec s nastavitelnou teplotou, postačí vám obyčejný velký hrnec a zavařovací teploměr. Do něj naskládejte sklenice s kompotem či zeleninou a zalijte vodou. Sterilizace by měla proběhnout na cca 80 stupních, a to po dobu 20 minut.

Jde to i s troubou a myčkou

Nedisponujete-li velkým hrncem a teploměrem, natož zavařovacími kleštěmi na vytahování sklenic z hrnce, můžete sklenice sterilizovat v troubě. Sklenice postavte na plech, podlijte vodou a zasuňte do spodní části trouby. „Péct“ by se měly cca 40 minut na 95 stupňů. Úplně nejsnadnější je však zavařování v myčce, kam naskládáte velké množství sklenic víčkem nahoru a zapnete program s nejvyšší teplotou mytí. Hotovo!