Jak zútulnit byt, aniž byste se museli vrhat na lepení tapet, malování stěn nebo výměnu nábytku? Nepřeberné možnosti nabízejí drobné dekorace do interiéru, kterým kralují textilie, svíčky a květiny.

Textilie měňte dle libosti

Změnit a oživit své bydlení jednou za čas zatouží téměř každý. Jen málokdo se ale v takové chvíli odhodlá vzít to skutečně od podlahy a popravdě, je to i trochu zbytečné. K zútulnění bytu podle nálady nebo ročního období stačí pár maličkostí. Zdi s obrazy, koberce i nábytek si ponechte, jak máte, dokonalou proměnu interiéru vyčarujete i s pomocí závěsů a dalších textilií, jako jsou polštářky na gauči a přehozy.

Na závěsech nešetřete

Závěsy výrazně dotvářejí podobu celého pokoje, přitom není těžké je střídat. V zimě můžete volit pro zahřátí těžší materiál a syté barvy, v létě zase pověsit vzdušnější variantu v bílé nebo béžové. Elegantně vypadají především celobarevné závěsy končící jeden až dva centimetry nad podlahou. Kratší délka (na parapet, nad topení) nepěkně rozděluje prostor a nepůsobí tak hezky.

TIP: Budete-li kupovat látku na závěsy, počítejte raději s větší velikostí. Šířku závěsu vynásobte dvěma a na každém okraji počítejte s několika centimetry na založení, stejně tak na délku počítejte s 30 centimetry navrch na záložku.

Intimní osvětlení při svíčkách

Útulnost domova 100procentně zajistí otevřený oheň. Krby či kamna s praskajícím dřevem představují nesmrtelnou romantiku. Avšak ruku na srdce, kdo si něco podobného může dovolit? Stejnou službu nám poskytnou svíčky, tenké, tlusté, vysoké i čajové, rozmístěné v bezpečných svícnech po místnosti. Plápolající plamínky navozují v příšeří brzkých zimních večerů klidnou a hřejivou atmosféru. Příjemněji působí také efekt menších účelově rozmístěných lamp, spíš než světlo jednoho velkého centrálního lustru.

TIP: Svíčky, které přeleštíte nylonovou punčochou, se budou lesknout jako nikdy před tím. Zmizí tím jemná matná vrstva, která se na vosku tvoří a která ubírá svíčkám na barevném vzhledu.

Květiny jsou terno – čerstvé i sušené

Květiny propojují naše domovy s přírodou. Na jaře by neměly chybět v žádném bytě. Krásné dekorace lze vytvořit i ze sušených květin, které se hodí jako obrázky na stěny, pod skleněné desky stolů či do vitrín. K sušení se nejlépe hodí ty s bohatě barevnými okvětními lístky, vylisujte je v tlusté těžké knize mezi dvěma savými papíry, nalepte na čtvrtku a přelakujte bezbarvým lakem.

TIP: Do vody ve váze s květinami vhoďte pár drobných mincí. Díky jejich oxidaci oddálíte vadnutí květin. Čerstvým květinám pro delší životnost vždy seřízněte stonky šikmo ostrým nožem a vkládejte je do vlažné vody.

Zdroj: PRIOU, Nicolas. Babiččiny dobré rady. Překl. Eva Šťastná: Rebo International, 2008. ISBN 978-80-255-0258-7