Prohlídky krytu Folimanka: takhle by se žilo po atomové apokalypse

Po druhé světové válce ovládl evropské metropole strach. Praha nebyla výjimkou, když během 50. a 60. let 20. století vybudovala na svém území téměř 800 protiatomových krytů. Jeden z největších, kryt Folimanka, se veřejnosti otvírá vždy jednu sobotu v měsíci. Prohlídky zdarma jsou nezapomenutelných emotivním zážitkem.

Hledejte vchod vyzdobený sprejerem

V Praze 2 není větší podzemní stavby. Kryt Folimanka o rozloze 1332 m2 je i v současnosti plně funkční a připraven pojmout až 1300 lidí. Vchody do krytu jsou tři, ale přístupný je pouze jeden – naproti domu č. p. 2 v ulici Ke Karlovu. Dřív vypadal jako garáž a šel snadno přehlédnout, dnes už ho díky sprejerskému umění neminete. Bunkr se rozkládá pod východní částí parku Folimanka v až 25metrové hloubce. Hlavní osu stavby tvoří dva tubusy, každý o délce 125 metrů, s okolními technickými místnostmi.

Představy o apokalypse ožívají

Při komentované prohlídce vám půjde mráz po zádech. Ve strohých prostorách nechybí původní plně funkční toalety či filtroventilační komory, které pohlcují prach i některé bojové látky. Tzv. kyslíkárny s tlakovými láhvemi s kyslíkem udržují pomocí filtračního systému hodnotu kyslíku ve vzduch na 21 procentech. A je toho mnohem víc, co dohromady zajišťuje chod krytu. Myslelo se i na ošetřovnu a márnici.

Jako sardinky, ale v bezpečí

Když jde o život, musí luxus stranou. Lavičky v chodbách mají rozdělenou plochu o velikosti 0,8 m2 na jednotlivce, soukromí tu neexistuje – dveře nečekejte ani na toaletách. Už při výstavbě se počítalo s tím, že doba ukrytí nepřesáhne 72 hodin, stravu i případné léky musí mít ukrývané osoby vlastní v evakuačních zavazadlech.

Veřejné prohlídky krytu Folimanka

Poprvé mohli návštěvníci nahlédnou do krytu Folimanka v roce 2014. Od té doby prošlo jeho chodbami a místnostmi tisíce lidí. Mimo prohlídky samotných prostor se zde lidé dozvědí zajímavé informace díky výstavám a dalším akcím na téma bezpečnost a ochrana civilistů. Podzemní chodby v současnosti doplňují expozice o pražských povodních či velkých krytech, na kino Folimanka s instruktážními filmy o krizových situacích nebo s dokumentem o Studené válce narazíte v původní ošetřovně uvnitř krytu.

Recenze o krytu: „zajímavé a poučné“

Podle dostupných recenzí kryt žádné návštěvníky dosud nezklamal. Není úplně záživný pro předškolní děti, ale ty se mohou pak vyřádit na vzduchu v parku Folimanka na velkém hřišti s tobogány. Průvodci, většinou nadšenci do vojenské historie, zde provádějí jako dobrovolníci a rádi vám zodpoví i všetečné dotazy. Jen pozor na podvodníky, kteří do krytu vodí turisty a žádají vstupné – oficiální prohlídky jsou vždy zdarma a s pravými odborníky.

Další možnost návštěvy se blíží

Veřejnosti se kryt otevírá vždy jednou v měsíci. Nejbližší prohlídka se uskuteční 18. srpna 2018 od 9 do 15 hodin. Opravdoví průzkumníci si na webu krytu Folimanka mohou stáhnout a vytisknout podrobný plán prohlídkové trasy. Vstup je zdarma a není nutná rezervace. Ač to může být překvapivé, kryt je bezbariérový. Nyní v létě si nezapomeňte vzít s sebou teplejší oblečení, v klimatizovaném bunkru vám určitě přijde vhod. Pejsci mají vstup povolen.