S vítáním nového roku v metropolích jsou neodmyslitelně spjaté světelné show. Novoroční ohňostroj v Praze vypukne 1. ledna přesně v 18 hodin a tematickým představením s názvem Praha svobodná aneb 30 let od Sametové revoluce odstartuje rok 2019.

Významné výročí pádu komunismu

Uplynulý rok 2018 byl nabitý historickými výročími s magickou osmičkou – 1918 (vznik Československa), 1938 (nacistická okupace), 1968 (sovětská okupace). V osmičkovém roce 1948 také začali v Československu vládnout komunisté a jejich totalitní režim svazoval obyvatele více než 50 let…

V roce 2019 čeká Čechy další významné výročí, ne-li to nejvýznamnější v moderních dějinách republiky. Na sklonku roku uplyne 30 let od pádu komunismu a tzv. sametové revoluce, která se obešla bez zbraní a vyhrocených občanských konfliktů. V duchu oslav tohoto výročí se jistě ponese celý rok 2019 a právě jemu je také věnován novoroční ohňostroj v Praze.

Emotivní symbolika ohňostroje

Show, která začne v 18 hodin večer, bude trvat necelých 11 minut a zahrne pět tematických obrazů – každý za jednu etapu revoluce v roce 1989: Modlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce a Svoboda.

Celé pyrotechnické představení doplní emotivní hudba, a to díky ozvučení výkonnou aparaturou umístěnou na křižovatce Čechova mostu a Dvořákova nábřeží. Tvůrci pojali novoroční ohňostroj jako příběh Sametové revoluce, který vypráví otec své desetileté dceři tak, jak si jej pamatuje. Nechybí proto ani skladby s tou dobou spjaté, jako je Modlitba pro Martu nebo melodie písní Rolling Stones a Beatles.

Kam se jít na ohňostroj podívat?

Stejně jako v minulých letech bude novoroční ohňostroj v Praze odpálen z Letenských sadů v Praze 7 v 18 hodin a už od 17 hodin bude na zdejším kopci laserem promítán odpočet. Show na obloze bude dobře viditelná téměř odkudkoli v centru Prahy, zvlášť z vyvýšených vrchů jako Vítkov či Petřín. Ideální pozice skýtají vltavské mosty – Čechův, Mánesův a Štefánikův. Dále pak celé Dvořákovo nábřeží, Pařížská ulice a další místa Starého Města, odkud jsou Letenské sady na dohled. Pro zvýraznění světelných efektů budou po dobu konání ohňostroje právě v této oblasti zhasnuta některá veřejná a dopravní osvětlení.

Hudbu k novoročnímu ohňostroji si už tradičně budete mít možnost pustit na Hitrádio City 93,7 FM. V pozdním odpoledni a večeru bude 1. ledna kvůli novoročnímu ohňostroji omezena městská i automobilová doprava a po Praze se v tu dobu vyplatí jezdit spíš metrem.