Břevnovská pláň na Ladronce je místo zaslíbené nejenom pro místní. In-line bruslaři a v zimě běžkaři se sem sjíždějí z celé metropole. Park však není pouze moderní sportovně-rekreační areál, zachoval si dostatek původních zalesněných stezek pro klidné procházky. Toto unikátní místo plné zeleně dokázalo skvěle propojit pejskaře, rodiny s dětmi i aktivní zábavu pro sportovce.

Břevnovany však zachování původních částí parku kolem Ladronky stálo nemalé úsilí. Areál se do současné podoby formoval mezi lety 2002 a 2010, kdy převážně na jeho jižní straně s výhledy na Motol vznikla nejdelší osvětlená bruslařská dráha v Praze. Ještě v roce 2016 chtěla radnice Prahy 6 tuto dráhu rozšířit i na procházkovou část podél Tomanovy ulice. Po dlouhé diskuzi s obyvateli nakonec radní od záměru prodloužit asfaltovou dráhu ustoupili a je to dobře. Právě multifunkčnost parku, který slouží všem generacím a zájmům, činí Břevnovskou pláň unikátní.

Areál pro sportovní nadšence

Kromě hladké dráhy pro bruslaře i cyklisty o délce 4,2 kilometru naleznete na zelené ploše parku stanoviště na discgolf, venkovní posilovny, potkáte tu skupinky hrající na trávě fotbálek či frisbee, jsou zde tenisové kurty, které však bývají vyhrazeny pouze členům klubu, veřejnosti přístupné hřiště na beach volejbal a plážový fotbal. V zimě tu asfaltové cesty nahrazují stopy pro běžkaře. Veškeré sportovní náčiní je možné zapůjčit v rekonstruované usedlosti Ladronka.

Posezení s přáteli na Ladronce

V 17. století sloužila Ladronka jako rozsáhlé panství hraběte Filipa Ferdinanda de la Crone („z Ladronu“), který zde také založil zájezdní hostinec. Ten fungoval téměř dvě staletí. V 20. století přešla usedlost Ladronka pod správu města Prahy a po krátkém bydlení několika rodin byla budova většinu času opuštěná a chátrala. V roce 1993 ji obsadili squateři a na přelomu tisíciletí zde fungovalo evropsky proslulé Centrum nekomerční kultury. V roce 2000 však byli obyvatelé Ladronky vystěhováni. Rekonstrukce Ladronky a přilehlého parku odstartovala v roce 2002. Barokní styl s jednoduchou fasádou si historická stavba na pláni zachovala.

Nyní je Ladronka opět převážně občerstvovací stanicí a restaurací. Uvnitř usedlosti jsou veřejné toalety a půjčovna kol a in-line bruslí. Kromě restaurace s dětským koutkem nabízí ještě bar s bowlingovými drahami a lze si zde pronajmout hřiště na plážový volejbal či fotbal. Venkovní bistro s dětským hřištěm bývá v teplých měsících v obležení všech návštěvníků břevnovské pláně, kteří se tu zastavují na pivo, limo či zmrzlinu.

Pláň pro pejskaře a rodiny s dětmi

Dětem se bude zamlouvat i druhé hřiště v parku, na straně u Tomanovy ulice. Nechybí zde tradiční skluzavka, pískoviště, prolézačka, kolotoč a největší atrakcí je moderní pérová houpačka pro dva. Na podzim pláň skýtá vhodný prostor k pouštění draků a v zimě tu děti na svazích sáňkují a bobují. Ač je in-line dráha lemována i cestou pro pěší, příjemnější procházky si užijete právě na odlehlé straně u Tomanovy ulice nebo se vydejte na zalesněné cesty, které se svažují na straně k Motolu. Procházku si pak můžete protáhnout až do nedaleké obory Hvězda na Vypichu a vyhnout se rušné silnici díky podchodu.

Kudy do parku kolem Ladronky

Velké množství Pražanů sem míří autem, v Tomanově ulici však nedávno vznikla modrá zóna pro parkování rezidentů a parkovacích automatů je málo. Sportovně-rekreační areál je dobře dostupný z Vypichu, dopravního uzlu tramvají i autobusů, nejbližší metro je zelená linka A, zastávky Motol nebo Petřiny. Přímo u usedlosti Ladronka staví také autobus č. 191 spojující centrum Prahy a letiště.