Odpočinkové místo, kde můžete za hezkého počasí zdarma strávit celé odpoledne. To je park Folimanka nedaleko Nuselského mostu. Nabízí mnoho relaxačních zón, sportovní vyžití pro všechny věkové skupiny i příjemné večerní osvětlení pro zamilované a pejskaře. Pod povrchem přitom skrývá veliké tajemství.

Proměny parku Folimanka za desítky milionů

Až do začátku 20. století se v současném parku Folimanka nacházely usedlosti, vinice a snad i meruňkový sad původního majitele Jakuba Folimana. Během stavby Nuselského mostu až do roku 1973 sloužila zdejší oblast jako zázemí dělníkům, poté získala přívětivější podobu parku s javory, jasany i hrušněmi, vodními prvky a moderními plastikami.

Jižní stranu parku lemuje koryto potoku Botič, severní část se pak zvedá do strmého svahu s kamennými zídkami. V roce 2016 zde vznikly relaxační terasy s lavičkami a osvětlením za 14 milionů korun. Většina plochy parku Folimanka je rovinatá a po moderní rekonstrukci z roku 2007 za 28 milionů korun.

Za sportem i nedělní idylou

Rodiny s malými dětmi se zde mohou vyřádit na obrovském hřišti s nespočtem atrakcí, pro větší jsou zde k dispozici sportovní hřiště nebo je možné jen tak posedět u hypnotizující fontány a kaskádovitých vodních skulptur. Občerstvení a WC zajišťuje správcovský domek nebo veřejné pítko s pitnou vodou.

Každý sportovní fanoušek, zvlášť pokud holduje basketbalu, zná zdejší sportovní halu, která je domovem týmu USK Praha, ověnčeného domácími tituly i mezinárodními úspěchy. Při zápasech tu vždy vládně skvělá atmosféra.

Podzemní kryt Folimanka pro vyvolené

Málokdo ví, že přímo pod parkem Folimanka se nachází také skryté „podzemní město“. Bunkry s rozsáhlými chodbami, místnostmi i hromadnými toaletami pro přežití vybraných obyvatel v případě ničivé války. Na základě zkušeností z dvou světových konfliktů a nevraživosti mezi USA a SSSR se v letech 1950 až 1990 stavěly pod každým větším československým městem.

V blízkosti Nuselského mostu tak mohou kolemjdoucí spatřit několik menších komínů i vstupů do podzemí. Štolový úkryt pod parkem Folimanka byl zbudován v 50. letech s využitím nejmodernějších technologií. Na 1000 metrech čtverečních měl poskytnout zázemí až 1300 osobám. Generátor, který funguje jako záložní zdroj energie pro celý prostor, je plně funkční a připraven ke spuštění i dnes.

Jak se dostat do parku Folimanka

Park se rozprostírá na území Prahy 2 a Prahy 4 – na pomezí Vinohrad, Nuslí a Nového Města. Je pohodlně dostupný tramvají ze zastávek Ostrčilovo náměstí, Svatoplukova nebo Nuselské schody. Pokud jedete metrem, vystupte na zastávce červené linky C – Vyšehrad. Odtud pak sejdete po schodech dolů pod Nuselským mostem a Svatoplukovou ulicí až do parku Folimanka.