Až do konce března je unikátní skleník Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji otevřený návštěvníkům také v noci. S rezervací vstupenek však dlouho neváhejte. Na ojedinělý zážitek zbývají poslední volná místa.

Projekt skleníku Fata Morgana je od počátku evropským unikátem. Výstavba na přelomu tisíciletí za 200 milionů korun dosáhla až desetinásobku původně odhadované ceny. Investice se však vyplatila. Už od svého otevření patří skleník k nejnavštěvovanějším místům Botanické zahrady. Ta umožňuje nadšeným fanouškům od ledna do konce března procházet nasvícený skleník Fata Morgana s průvodcem také v noci, kdy získává zcela jinou atmosféru a vůni džungle.

Tropická oáza uprostřed Prahy

Skleník s neobvyklým půdorysem ve tvaru písmene „S“ je zadní stranou zapuštěn do místní skály, jejíž členitý reliéf dotváří ideální podmínky pro výsadbu exotických rostlin. Prostor o rozloze kolem 1750 m² je rozdělen do tří částí, které umě působí jako celek, ale liší se teplotou i vlhkostí vzduchu. Návštěvník v nich pozná přírodní krásy tropického a z části i subtropického podnebného pásma, od nížinných pralesů přes pouště po vysoké hory.

Cesta kolem světa za faunou a florou

Chloubou skleníku Fata Morgana je 200 druhů begonií, vzácné cykasy nebo expozice z Madagaskaru. Všechny expozice ve skleníku zahrnují kolem 5000 rostlin. Procházka skleníkem začíná v australské buši a zmiňované části Madagaskaru, dále pokračuje skrze suchomilná společenstva rostlin z jižního Mexika a jižní Afriky, v části věnované vlhkým tropům vás cesta zavede tunelem ve skále k sukulentům.

Návštěvníci zde chodí po lávkách přes jezírka, ve kterých žijí nejenom rostliny, ale také mnoho druhů tropických živočichů. Místní džungle je věrnou kopií pralesů v Jižní Americe, další expozice pocházejí z Austrálie a Oceánie, Vietnamu nebo Filipín. Závěrem prohlídky se skleník promění v horské oblasti Jižní Ameriky, Afriky i Asie. Vše provází bohatý ryk fauny a bouře nebo lijáku z reproduktorů.

Vstupenky na noční prohlídky

Pokud chcete zažít džungli po setmění, právě ve skleníku Fata Morgana máte jedinečnou příležitost, a to od ledna do března každý pátek a sobotu večer. Uslyšíte kuňkání tropických žab, uhrane vás tajemnost tropického lesa a ucítíte intenzivní vůni květin, která vábí noční motýly.

Kapacita večerních prohlídek s průvodcem, nesoucí název „Džungle, která nespí“, je však velmi omezená a je nutné rezervovat si místa v on-line formuláři na webu Botanické zahrady. Plné vstupné činí 200 Kč, snížené je za polovinu, děti do dvou let mají lístek zdarma a do šesti let za 50 Kč. Skleník Fata Morgana je bezbariérový.