Jedinečná atmosféra letních kin láká v teplých dnech tisíce diváků. Filmy v digitální kvalitě si můžete vychutnat na rozmanitých místech po celém tuzemsku – v malých vískách i v lomu. V Praze vás pohltí kouzlo promítání na střeše Veletržního paláce, na nádvoří Kasáren Karlín, v parku v sousedství Pražského hradu nebo na klidné zahradě klubové hospůdky.

Podle projektu Česko v datech se v sezoně díky letním kinům navýší kapacita českých biografů až o 80 procent. Obliba promítání skokově stoupá zvlášť v místech, kde po zbytek roku žádné jiné kino s pravidelným programem není. Raritou je například letní kino s kapacitou až 1000 míst v bývalém lomu v lese u Hořic v Podkrkonoší. Jelikož lom s kinem náleží k obci Boháňka s 230 stálými obyvateli, vychází zde poměr více jak čtyři sedačky na člověka.

Praha tak štědrý poměr nemá, ačkoli nabízí celkově 66 biografů s 31 155 místy. Včetně letních kin jde o nevyšší číslo v republice, přesto znamená „jen“ 0,024 místa na obyvatele. V letních kinech se proto vyplatí rezervace předem! A která kouzelná místa byste neměli minout?

Romantika na střeše Veletržáku

Střecha Veletržního paláce v Praze 7 je unikátním místem s krásným výhledem, západem slunce a noční oblohou nad hlavami diváků, zatímco ruch a svit velkoměsta je kdesi dole. Funkcionalistická terasa je propůjčena artovým filmům od roku 2015 a všechny snímky se zde promítají z původních filmových kopií z 16mm a 35mm pásu. Kapacita je 100 míst. Za neobyčejný zážitek zaplatíte 100-120 Kč.

Pohoda v letním kině v Kasárnách

Za zdmi Kasáren Karlín na Florenci se v posledních letech zrodilo geniální místo pro setkávání a zábavu místních obyvatel, dospělých i dětí. Kromě letního kina na nádvoří zde v chladném počasí funguje také vnitřní kino s kapacitou 100 míst. V areálu je dále kavárna, bar a klub i sportovní vyžití. Vstupenky do letního kina za 80 Kč je možné koupit v předprodeji na goout.net.

Do letního kina pod Keplerem s dekou

Letní kina ve Stromovce, Žlutých lázních nebo na Vyšehradě jsou dobře známá. S menším pohodlím, ale o to silnější atmosférou se setkáte v letním kině u Keplera v Praze 6. Kultovní filmy se zde promítají během prázdnin jednou týdně za finanční podpory městské části, vstupné je zdarma a přijít můžete i s pejsky. Jako zázemí je zde zajištěno mobilní WC. „Kinosál“ leží ve sníženém parku pod budovou Gymnázia Jana Keplera nedaleko Pohořelce a Pražského hradu.

Na pivo i film do Klubovny

S podobně neformální atmosférou se setkáte také v kulturním a komunitním centru v pražských Dejvicích. Zdejší Klubovna slouží jako hospoda, klub, místo pro sousedské akce, večerní přednášky, koncerty i letní kino. Kromě zhlédnutí filmu zde můžete příjemně posedět u piva a třeba se nechat i ostříhat. Vstupné do letního kina činí 30 Kč.