Klánovický les patří k unikátním zeleným plochám na území Prahy (1030 ha) a nejen díky své naučné stezce je také hojně vyhledávaným místem pro procházky Pražanů. Zde, na východním okraji metropole, naleznete skutečný klid a přírodu.

Kudy kam na naučnou stezku

Naučná stezka dlouhá 11,25 kilometrů začíná i končí v železniční zastávce Praha-Klánovice. Trasa s minimálním převýšením je vhodná pro nenáročné výletníky i malé děti. Většinou půjdete po nezpevněných lesních cestách a párkrát se ocitnete v krajních uličkách Klánovic. Kromě deštivých dnů, kdy bývá stezka na několika místech podmáčená, je lehce sjízdná i s kočárkem.

Od nádraží se vydejte po červené turistické trase. Po zhruba třech kilometrech u rozcestníku Klánovický les zamiřte vlevo, tentokrát po zelené trase, která vás provede lesem i okraji Klánovic. Po dalších pěti kilometrech následujte modré značení, které vás dovede zpět na výchozí nádraží Praha-Klánovice.

90 informačních tabulí o historii i fauně

Klánovický les skrývá viditelné pozůstatky minulých osad, kterým je věnováno 17 stanovišť stezky. U třetího stanoviště si všimněte dochované středověké studny. Na více zastávkách je možné posedět na lavičce se stolkem, odpočinout si a posvačit v lesním tichu.

Kromě tabulí s historií Klánovického lesa a okolních obcí zde naleznete také novější interaktivní tabule o místních živočiších a rostlinách. Naučnou stezku pod názvem Lesní galerie aneb Tam a zpátky za zvířátky realizovalo občanské sdružení Újezdský STROM v letech 2011 až 2014 ve spolupráci s dalšími partnery a radnicí Prahy 21. K této příležitosti vznikl také web www.lesnigalerie.praha21.cz/, kde lze detailně prostudovat různě dlouhé okruhy stezky a stanoviště s až 90 informačními cedulemi.

Více zábavy i vzdělání díky mobilu

Naleznete tu 30 informačních panelů s velkými obrázky zvířat z Klánovického lesa. Máte-li chytrý telefon s internetem, můžete jej využít pro načtení QR kódu na každém panelu a dozvědět se o prezentovaném zvířeti více zajímavostí, včetně nahraných zvuků a dětmi namluvených básniček.