Na trase dlouhé šest kilometrů nabízí naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj celkem 14 stanovišť, která odkrývají zdejší bohatou geologickou i lidskou historii. Procházka stezkou není fyzicky náročná a měla by zabrat dvě až tři hodiny. Část trasy podél Vltavy, z Hlubočep do Malé Chuchle, je vedena také jako cyklostezka. Rodiny s dětmi potěší zastávka v malé lesní ZOO.

Tip na víkendovou procházku

Nová naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj je návštěvníkům otevřena od poloviny roku 2014 (původní stezka vznikla v roce 1998), kdy se ke stávající trase pod úpatím skal přidala trasa přes přírodní rezervaci Chuchelského háje. Vede od Barrandovského mostu na levém břehu Vltavy proti proudu řeky pod Barrandovskými skalami přes bývalé chuchelské lázně a Mariánský pramen v Malé Chuchli až do Chuchelského háje.

Start a cíl: z Hlubočep do Velké Chuchle

Na začátek naučné stezky Barrandovské skály – Chuchelský háj se nejlépe dostanete tramvají či autobusem do zastávky Hlubočepy. Tady přejděte hned za viaduktem na místní cyklostezku, která vede podél železniční trati do Malé Chuchle. U starých lázní se odkloňte od řeky a částečně po žluté turistické značce pokračujte přes Chuchelský háj do Velké Chuchle. Zde stezka končí u autobusové zastávky Velká Chuchle.

Dvě přírodní rezervace, jedna stezka

Zatímco první úsek stezky podél skal a Vltavy ocení především cyklisté, druhá část stezky už vede více lesem, stále ale převážně po zpevněných cestách. Pokud chcete kratší procházku, můžete se ze Smíchovského nádraží dovézt autobusem až do zastávky Malá Chuchle a absolvovat pouze druhou část naučné stezky.

Na trase dlouhé 3,5 kilometru zdoláte převýšení 120 metrů a minete devět stanovišť s informačními tabulemi o místních přírodních zajímavostech. Projdete zde také dvěma přírodními rezervacemi – unikátním lesním společenstvem Chuchelský háj a významným geologickým odkryvem Homolka, který skrývá několik nalezišť zkamenělin a bývalé vápencové lomy.

Zastávka v ZOO koutku Malá Chuchle

Kratší druhou část stezky volí většinou rodiny s malými dětmi, které po zdolání strmého převýšení čeká odměna v podobě malé lesní ZOO s muflony, daňky, polární liškou, rysem ostrovidem, mluvícím krkavcem, kozami, ovcemi, divokými prasaty, srnkami a dalšími živočichy. Ke krátkému odpočinku se zde můžete uchýlit nejenom vedle obor se zvířátky, ale také tu naleznete dětské hřiště a v letních měsících občerstvení.