Asi se shodneme, že předělávat dětský pokoj každé dva roky, kdy se mění dětský vkus i potřeby, není možné. Jak to tedy udělat, aby svůj pokoj děti milovaly od batolete až po dospívání? Zkuste pár tipů od světových designerů – rodičů, jak to oni vyřešili u sebe doma.

 

 

V první řadě si uvědomme, jaké děti jsou, co je baví a čemu se věnují. Zda potřebují klidná zákoutí nebo otevřený prostor k pohybu, jestli musí nutně mít police pro své sběratelské vášně nebo touží po plakátech s oblíbenými výjevy. Je vaše dítě náruživým čtenářem? Pak by v pokoji neměl chybět pohodlný gauč (nebo křeslo), umístěný u okna a s kvalitním osvětlením. Už víte?

Výrazné prvky, které pokoj oživí

Ohromný kulatý lustr, bílý a jakoby střapatý, zaujme všechny nově příchozí kamarády. Zvlášť, pokud kontrastuje s barevným stropem. Pokoji dodá spoustu světla a v roli jeho dominanty nikdy neomrzí. Stejně jako koberec s pestrobarevnými pruhy – s ním ale pozor na příliš výrazné doplňky. Textilie i nábytek už by měly být jednobarevné, nejlépe v barvě, která je i na koberci.

Trik do malých prostor

Faktem je, že světlé barvy interiér opticky zvětšují. Malé dětské pokoje proto laďte do tónů bílé, starorůžové nebo jemně modré. Pocit většího, vzdušného prostoru ještě umocníte tím, že stejnou barvou, jako jste vymalovali zdi, přetřete také velký nábytek (skříň a postel). Efekt ustupujících stěn bude dokonalý.

Patro na spaní i hraní

Patro místo postele je mezi dětmi velmi oblíbené. Je to jejich skrýš i rozhledna. V pokoji ušetří mnoho prostoru a skýtá nepřebernou škálu dekorací pro holky i kluky. Může být lodí i domkem s malým plůtkem. Zákoutí pod patrem vytváří klidné pracovní prostředí pro školáky, ale také uzavřenou hernu pro menší děti. Všechny určitě potěší dojem divadelní scény, který vykouzlíte pomocí jednoduchého závěsu staženého do opony. Prostoru tím dodáte více soukromí i šmrncovní design.

Barvy nechte na dětské fantazii

Pokud už to jde, dětí se na oblíbené barvy rozhodně ptejte! Budete překvapeni, jaké krásné kombinace si umí představit. Dlouhodobě populární jsou námořnické pruhy v modré a bílé. U holčiček vedou odstíny růžové a pastelové barvy jara. V pozdějším věku slečny ocení starorůžovou v kombinaci s bílými a černými prvky.

U menších dětí návrháři sázejí na vzorované stěny – zkuste kvalitní designové tapety nebo elegantní váleček. Pro starší je vhodnější volit jednobarevnou malbu, zpestřenou například vlastními obrazy ve stříbrných rámech.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com