Úložné prostory se velkou měrou podílí na kvalitě bydlení. Malé byty dokážou pozvednout na komfortnější úroveň a velkým dodají elegantní čistotu. Inspirujte se nápady do všech domácností.

Pokud vám úložné prostory chybí, nikdy se nezbavíte pocitu, že se všude po bytě válí hromady věcí a nemají „své místo“… Každý, kdo se někdy stěhoval, žil v menším bytě, neměl předsíň nebo sklep, ten pocit marnosti zná. Krabic už máte plné zuby a místo pod postelí nebo ve skříni prostě nenafouknete. Zkuste to tedy jinak.

Potenciál schodů a žebříků

Snad není moderního bytu se schodištěm, který by mrhal praktickým místem pod ním. Ať už stojí schodiště volně v prostoru nebo stoupá do patra podél stěny, vždy nabízí pohledné řešení pro ukládání věcí. Nevíte, co se zkoseným prostorem u zdi? Co jej zaplnit hlubokými šuplíky na míru?

V případě širokých schodů mezi dvěma stěnami je řešení obdobné. Prostor skýtá každý stupeň, ze kterého se vpřed vysouvá zásuvka. Ta kopíruje výšku schodu a na šířku se jich může vejít víc vedle sebe.

Velmi efektivně působí tvar schodiště také s jednoduchými policemi, které prodlužují každý stupínek (hezky vypadají také u žebříku například na vyvýšenou postel). Pod schodištěm tak může vzniknout netradiční knihovna nebo různorodá polička v dětském pokoji.

Jak zvětšit obývák a ložnici

Nebojte se skříní a polic na míru, bohatě se vyplatí. Hodí se do jakéhokoli výklenku – pod okno (kde může nízká lavice sloužit i jako romantické posezení) nebo vedle komínu. Mimo zmíněná okna je nejlepší prázdný výklenek zaplnit úložným řešením až po strop, získáte spoustu místa na věci, které člověk potřebuje jen párkrát v roce, a členité stěny se krásně zarovnají.

Nechcete-li ukrajovat obytnou plochu pokoje, může být řešením vyvýšená podlaha. Pod poklopy vzniknou dostatečně velké kapsy na sezónní oblečení, peřiny a další předměty, které je potřeba dlouhou část roku skladovat a nemusí být hned po ruce.

Vzhůru s věcmi na stěny

Nástěnné úložné prostory vás zbaví věčného nepořádku na zemi, stolech a stolcích. Co můžete, pověste. Od zavřených skříněk přes strohé police po věšáky, hodí se do všech místností v bytě a jejich nabídka na trhu je nedozírná. Při umisťování nové police jen myslete na to, aby neohrožovala členy domácnosti při každodenních aktivitách – nevhodné je například umístit polici s ostrými rohy do výšky hlavy nad hojně využívanou elektrickou zásuvku…

Do kuchyně už se nic nevejde?

Už nevíte, kam byste všechno to kuchyňské náčiní strčili? V menších kuchyních si určitě nechcete ubírat prostor dalšími skříněmi a policemi, stejnou službu vám ale udělá i textilní kapsář zavěšený na stěně. Ukryje řadu kuchyňských pomocníku, které přesto zůstanou vždy po ruce.

Jen málokdo má v bytě dostatek místa na kuchyň a zvlášť jídelnu. Rozlehlý stůl pro celou rodinu bývá častým problémem sám o sobě. Hodně plochy kolem stolu ušetříte, když k němu místo židlí pořídíte lavice, nejlépe s plným dnem – úložných prostorů v kuchyni totiž není nikdy dost.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com