„Když už si myslíte, že znáte Prahu, tak objevíte ráj…,“ jak trefně poznamenal jeden hodnotitel Vrtbovské zahrady na Facebooku. Dech beroucí výhledy na Pražský hrad, chrám sv. Mikuláše, to vše uprostřed pěstěné zeleně. Před zraky turistů je Vrtbovská zahrada ukryta. Kdo toto místo objeví, zůstane už navždycky okouzlen jeho romantikou a grácií.
Na začátek trocha faktů
Vrtbovská zahrada vznikla na místě bývalé vinice za Vrtbovským palácem na Malé Straně kolem roku 1720. Navrhl ji český architekt František Maxmilián Kaňka a své jméno nese po hraběcím rodu z Vrtby, kterému náležel také přilehlý palác a který stojí mezi zahradou a rušnou Karmelitskou ulicí.
Zahrada je neobvykle členitá, stoupá od nádvoří nenápadného paláce do petřínského svahu, kde tvoří tři stupňovité terasy s upravenými cestami a mnoha uměleckými prvky.
Zahrada nebo umělecký unikát?
Zahradu italského typu zdobí sochy Matyáše Bernarda Brauna a fresky Venuše a Adonise od Václava Vavřince Rainera. Zakladatel zahrady a tehdy nejvyšší purkrabí Pražského hradu Jan Josef z Vrby si mohl dovolit zaplatit nejvýznamnější umělce své doby a nešetřit na honosnosti zahrady. V jednom ze zdejších empirických domečků prý pobýval v letech 1886–1889 významný klasik českého umění malíř Mikoláš Aleš.
Alegorické výjevy u vstupní brány střídají sochy antických bohů na vrcholu zahrady. Nechybí fontána, dvoukřídlé schodiště spojující terasy, ani pěstěné záhony sestavené do souměrných obrazců. V nejvyšším bodě zahrady se nachází menší vyhlídková terasa. Dalšími zajímavostmi Vrtbovské zahrady jsou ptačí voliéra a sala terrena (tzv. zahradní otevřený sál typický pro zahrady v barokním slohu) se stropní freskou a sochami.
Využití zahrady v současnosti
Vrtbovská zahrada je od poloviny 20. století zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO. Pro veřejnost se zahrada otevřela v roce 1998 a v menší galerii zde poskytla úžasné výstavní prostory. Díky svému kouzlu je Vrtbovská zahrada také vyhledávaným místem pro konání svateb a firemních akcí.
V záři světel a hvězd
Novinkou je slavnostní nasvícení Vrtbovské zahrady k ukončení a zahájení jejího provozu. Koná se pouze dvakrát za rok. Další příležitost obdivovat rozsvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a neskutečné výhledy na noční Prahu se otevře na jaře 2018.
Jak se dostat do Vrtbovské zahrady
Do klidné oázy uprostřed rušné Malé Strany je možné vstoupit skrz Vrtbovský palác v Karmelitské ulici č. 373/25, mezi tramvajovými zastávkami Malostranské náměstí a Hellichova. Vrtbovská zahrada je otevřena v sezóně od dubna do října, a to denně od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 65 Kč.