Mořský svět v pražských Holešovicích je monumentálním projektem plným akvárií s mořskými, ale i sladkovodními živočichy. Nikde jinde v Česku nic podobného nespatříte. A cena vstupného tomu odpovídá, za zhruba dvě hodiny zábavy a úžasu z života pod vodou zaplatí rodina s dvěma dětmi 850 korun.

Tisíce litrů vody za plexiskly

Jedinečný prostor Mořského světa byl otevřen na Výstavišti v Praze 7 v roce 2002 a pro velký zájem má od roku 2007 statut zoologické zahrady. Stálá expozice čítá 60 akvárií s 360 druhy živočichů. Kromě ryb zde mohou návštěvníci obdivovat korálovou jeskyni s 25 atypickými akvárii, nádrž o objemu 50 000 litrů s vrakem inspirovaným lodí Bounty nebo nádrž s 15 000 litry vody a přesnou replikou majáku z mysu Hatteras v Severní Karolíně v USA.

Jako ve skutečném oceánu

Největší nádrž, která pojímá 100 000 litrů vody, byla otevřena v roce 2005 jako domov hned tří druhů žraloků. Náklady na rozvoj Mořského světa se pokaždé šplhají do jednotek až desítek milionů korun. Nutno však dodat, že celý komplex využívá drahé technologie pro nejvyšší pohodlí zvířat. Umělé osvětlení, které simuluje nejenom denní světlo, ale i noční svit měsíce, technologie přílivu a odlivu nebo biologicko-mechanická filtrace vytvářejí živočichům téměř autentické prostředí oceánu.

Za tlustými plexiskly tak můžete pozorovat hejna pestrobarevných rybek, z nichž vynikají různé druhy klipek, dětmi milovaného klauna očkatého, rejnoky, piraně, želvy, murénu nebo třeba čtverzubce pruhovaného.

Mořský svět vzpruží vaši duši

Další netradiční atrakcí v Mořském světě je tzv. Vesmírná laguna pro duševní relaxaci. Její vzhled byl vytvořen pomocí drahých kamenů a hlavní slovo zde má projekce přírodovědných snímků s terapeutickým účinkem – pokud jste unavení a vyčerpaní, tady byste prý měli obnovit svoji životní energii.

Mořský svět raději se slevou

Není proto divu, že za krásy a technologie moderního Mořského světa návštěvníci náležitě zaplatí. Nejmenší děti mají sice vstup zdarma nebo za snížené vstupné, ty ale docení spíš podlahové efekty než přímo akvária. Na druhou stranu se dají vstupenky do Mořského světa ve všech kategoriích od jednotlivce za 320 Kč po pětičlennou rodinu za 940 Kč velmi často pořídit na slevových portálech, se kterými lze ušetřit v řádech stokorun. Pro milovníky podmořské ZOO se pak jistě vyplatí celoroční permanentka, která může být i nápaditým dárkem.