Na pohodový jednodenní výlet v rámci Prahy láká zámecký areál Ctěnice. Okolní přírodu a zámecký park ocení pěší turisté i cyklisté. Rozsáhlé barokní panství s řadou výstavních prostor navíc nabízí nejenom „nudné komentované prohlídky“, ale také pestrý program akcí spojený s tradičními řemesly pro děti i dospělé.

Lidová řemesla na zámku Ctěnice

Původní středověká tvrz uprostřed mokřadů a s příkopem vytesaným ve skále se v průběhu staletí měnila podle architektonických požadavků doby a svých četných majitelů, bohatých pražských měšťanů a obchodníků. V 16. století získal statek s několika hospodářskými budovami podobu renesančního zámku, v 18. století byl pak přestavěn ve stylu klasicismu, který si zachoval dodnes.

Po Druhé světové válce panství připadlo Praze, bylo kompletně zrekonstruováno a od roku 2012 jej spravuje Muzeum hl. města Prahy. Díky tomu se stal zámek místem prezentace lidových řemesel a tradic, narazíte zde na stálé expozice, přednáškové programy a víkendové akce pro rodiny s dětmi.

Původní zahradnictví a rozlehlý park

Část příkopu je možné spatřit i nyní, ovšem bažinaté louky nahradil příjemný volně přístupný zámecký park o rozloze 2,33 ha obehnaný mohutnou zdí. Součástí parku je také zahradnictví, které se snaží ukázat autenticitu řemesla v původním prostředí jednoho z nejstarších českých zahradnictví.

Samotný zámek s několika hospodářskými budovami, vstupní branou a nádvořími působí velmi majestátním dojmem a jeho prohlídkou v klidu strávíte i několik hodin. K vidění je zde Kočárovna, která už slouží pouze svatebním pronájmům a kulturním akcím, zámecká sýpka přestavěná na luxusní hotel, přízemní stavba s restaurací a kavárnou a další prostory, které dřív sloužily panstvu (a jejich čeledínům) a dnes hostí řadu výstav.

Svatební den jako z pohádky

Areál zámku Ctěnice nabízí ideální prostředí pro konání korpulentních svateb. V teplých měsících zde probíhají víkendové obřady v parku i interiéru zámku, hostinu je možné uspořádat v místní restauraci a svatebčany ubytovat v romantickém hotelu zbudovaném z bývalé sýpky s kapacitou až 48 lůžek.

Jak se dostat do Ctěnic

Ctěnice leží na severovýchodním okraji Prahy u obce Vinoř. Obec i zámek jsou dobře dostupné pražskou integrovanou dopravou – autobusy ze stanic metra Letňany nebo Palmovka do zastávky na znamení – Ctěnice. Autem sem z Prahy přijedete po dálnici D8. Zámek stojí uprostřed husté sítě cyklostezek, takže na kole sem dorazíte pohodlně s celou rodinou.

Pro pěší výlet zvolte autobus do stanice Vinořský hřbitov a projděte si zhruba dvoukilometrovou trasu po žluté turistické značce příjemným lesoparkem až k zámku. Od dubna do října je zámek Ctěnice otevřen každý den kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin, zámecký park už od 8 do 22 hodin. Zbytek roku je otevírací doba kratší.