Splněný dětský sen, který provětrá peněženky rodičů. To je Matějská pouť na pražském Výstavišti v Holešovicích. V obrovském lunaparku, který letos ožívá od 24. 2. do 15. 4., naleznete pouťové stálice i moderní atrakce pro adrenalinové šílence. Bez problémů zde strávíte den, za zábavu však zaplatíte stovky korun.

Největší pražské pouti je 55 let

V roce 2018 čeká Matějskou pouť jubilejní 55. ročník pořádaný na Výstavišti Praha. Návštěvníci se mohou těšit na zhruba 115 atrakcí z České republiky, Nizozemí, Německa a dalších evropských zemí. Mezi tradiční stanoviště už po generace patří horská dráha, obří ruské kolo, strašidelný zámek, veliký řetízkový kolotoč, staročeská lochneska nebo dům smíchu a chybět nebudou ani letos. Kolem 22 atrakcí zůstane v českém a holandském lunaparku v provozu i po zbytek sezony.

Legendární horská dráha

Kdo na ni nebyl, neví, o čem je Matějská pouť. Česká horská dráha sem patří snad odjakživa. A současní rodiče by skoro přísahali, že vypadá stejně jako před dvaceti lety. Už tenkrát budila hrůzu a respekt, především svým „zastaralým“ vzezřením. Když však odhodíte obavy, stojí to za to! Z vrcholu dráhy se vám naskytne úžasný rozhled po okolí. Jízda však není pro slabé povahy – v malém vozíku se nezbavíte pocitu, že prostě musíte vypadnout nebo že nevytočíte zatáčku a zřítíte se na zem. Ale trvá to jen chvíli a až se vymotáte po drsné jízdě zpět na chodník, zase si budete vážit země, na které stojíte, o trochu víc.

Stoletá tradice i moderní blázni

První zmínky o tradiční pražské Matějské pouti se datují už do roku 1595. Zahajovala pouťovou sezonu ve městě a dodnes je se startem 24. února, na sv. Matěje, první jarní poutí v celé Evropě. Stánky a kolotoče nejprve stály u kostela na Hanspaulce v Praze 6, jak se nároky na prostor zvětšovaly, přesouvaly se dále na Vítězné náměstí do Dejvic a na Hradčanskou. Na Výstavišti Praha našla Matějská pouť dokonalé zázemí v roce 1963.

Před 24 lety vstoupily na Matějskou pouť do té doby nevídané holandské atrakce. S jistotou zvýšily atraktivitu pouti pro dospělé a teenagery, kteří touží po adrenalinových zážitcích. Také v roce 2018 nebudou chybět pouťové hity jako 70metrová houpačka nebo volný pád z 90 metrů. Oproti tomu jsou tradiční střelnice, autodromy a nafukovací atrakce ideálním místem pro zklidnění tepu. Anebo dáte přednost sladkému či slanému občerstvení?

Jak se dostat na Matějskou

Většinu návštěvníků přijíždí na Matějskou pouť tramvají – přímo na zastávku U Výstaviště vás dovezou linky 6, 12, 16 a 17. K dispozici je také velkokapacitní parkoviště v areálu Výstaviště Praha za cca 40 Kč na hodinu nebo 200 Kč na celý den. Jinde v ulicích Holešovic je těžké zaparkovat a platí zde modré zóny pro rezidenty.

Matějská pouť je otevřena od úterý do neděle, i během Velikonoc, ve všední dny od 13 do 21 hodin, o víkendech od 10 do 22 hodin. Pozor, v pondělí bývá Matějská pouť zavřená, výjimkou jsou pouze svátky a školní prázdniny. Vstupné 30 Kč platí osoby vyšší než 120 cm, a to jen o víkendech.