Opticky zvětší jakýkoli pokoj a prosvětlí i ten nejtmavší kout v bytě. Taková je kouzelná moc zrcadel v interiéru. Jejich potenciál v bytovém designu je obrovský, ale stejně snadno jako mohou pomáhat, mohou v nezkušených rukách také škodit. Na co si dát pozor, než zrcadlo umístíte? Inspirujte se našimi tipy a nápady.

 

 

 

 

 

 

Kouzla zrcadel fungují v každém bytě

Na trhu je nepřeberné množství zrcadel, o to obtížněji se vybírá to pravé. Někde má pouze krášlit, jinde musí být především funkční a vůbec nejlépe je, když dokáže oboje. Nalézt zrcadlový ideál je z hlediska denního postupujícího světla a odrazu, na který zrcadlo upozorňuje, docela obtížné, ale výsledek stojí za to. Tmavá místnost je rázem plná světla, úzká chodba se rozbíhá do šířky a ložnice sálá pozitivní energií.

Kam umístit jaká zrcadla?

Do úzké chodby volte útlá vysoká zrcadla, která prostor opticky rozšíří. Pro pocit nekonečna můžete pověsit dvě zrcadla naproti sobě. S tímto trikem ale opatrně, hodí se pouze do místností, kterými se prochází, dlouhé pohledy do zrcadlové nicoty totiž mohou způsobit i bolehlav.

Pozor si dejte také při umisťování zrcadla proti oknu. Správně nastavené zrcadlo dokáže místnost krásně obohatit denním světlem, ale stačí jiný sklon nebo pár centimetrů vedle a odraz slunečních paprsků v určitou denní dobu vás bude nepříjemně oslňovat. Toto je třeba vyzkoušet.

Obývacímu pokoji nebo ložnici dodáte na útulnosti kulatým zrcadlem s robustním rámem. Máte stěnu věnovanou rámečkům s fotografiemi a obrazy? Zkuste mezi ně pověsit menší oválná zrcadla, uvidíte, jak ji zpestří. Jedinečně vypadají také zrcadlové obrazce, které na stěnách poskládáte podle své fantazie ze zrcadlových kachliček, ty se hodí například na schodiště nebo do předsíně.

Funkce dekorativní i praktická

Pokud plánujete mít zrcadlo jako estetický doplněk pokoje, řiďte se především jeho designem. Chcete-li zrcadlo hlavně funkční, volte dostatečnou velikost, aby se v něm zhlédli různě vysocí členové rodiny, to je důležité především v ráno frekventované koupelně.

Zrcadlo v ložnici – ano, či ne?

Podle filozofie Feng Shui zrcadla nabíjejí energií, takže by neměla chybět ani v ložnici, právě v ní jsou ale zrcadla mnoha lidem nepříjemná. Zkuste namísto velkého zrcadla ozdobit stěnu nad čelem postele malými zrcadlovými lístečky složenými do efektního ornamentu. Dnes není problém nechat si zrcadlo vyrobit přesně na míru, ořezané do požadovaného tvaru podle unikátního interiéru.

Stejnou pozornost věnujte rámu

Půl zrcadla utváří vhodně zvolený rám. Podle stylu vašeho interiéru vybírejte mohutné rámy nebo nenápadné okraje. Zdobené nebo střídmé. Z mušlí, kamenů, dřeva, stříbra, cínu…

Zajímavý efekt vytváří rámování, které prostupuje i do plochy zrcadla. Takový prvek budí více dojem uměleckého obrazu nebo vitrážového okna a skvěle se hodí například do designově opomíjené předsíně nebo haly. Na první pohled je to originální dekorace, na druhý i praktická – poslední letmý pohled do zrcadla před odchodem a můžete vyrazit.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com