Rozlehlé Letenské sady lákají každý den k procházce či posezení tisíce Pražanů. Nabízí odpočinek na dekách i lavičkách, zábavu s přáteli i prostředí k romantickým schůzkám. Potkáte tu maminky s dětmi, pejskaře i vášnivé sportovce. Oblíbené místo na levém břehu Vltavy navíc skýtá úžasné pohledy na historickou Prahu.

Pojďme se sejít v parku na Letné

Letenské sady vždycky patřily lidem. Tedy pokud nepočítáme zárodky parku z počátku 19. století, které vznikaly na pozemcích vlastněných baronem Jakubem Wimmerem z Wimmersbergu. O jejich vykoupení se ještě v první půli téhož století zasloužil pražský místodržící Karel Chotek.

Pro obyvatele Prahy 7 a okolí mají Letenské sady obrovský společenský i kulturní význam. Odtud se sleduje novoroční ohňostroj. Tady od roku 2004 probíhá pravidelný mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Je to místo, kde se za socialismu na 1. máje konaly průvody s mávátky a kde se v roce 1989 scházely masy lidí, aby podpořily Sametovou revoluci. Dnes si Letenské sady s vedlejší plání stále drží politický punc jedinečnosti a jsou dějištěm mnoha demonstrací a politických shromáždění.

Na Letnou za sportem

Klikatí se zde kolem čtyř kilometrů hladkých asfaltových cest, ideálních pro in-line bruslaře. Travnaté plochy využívají hráči frisbee a na stromy natahují svá pružná lana „provazochodci“. Uprostřed parku je možné si pronajmout hřiště na míčové sporty nebo tenisové kurty, které společně s restaurací provozuje firma Výletná.

Dlažbu „u Stalina“ (zlidovělý název místa, kde za socialismu stávala socha diktátora v nadživotní velikosti a dnes odpočítává čas obrovský metronom) musí vyzkoušet každý skateboardista, který navštíví Prahu. Věhlas místního povrchu je známý po celém světě.

Ráj pro rodiny s dětmi

Hned vedle sportovního areálu Výletná je rozsáhlé dětské hřiště se sektory pro batolata i velké děti. Když je hezké počasí, schází se na hřišti v Letenských sadech stovky maminek s kluky a holkami z celého okolí. Rozloží si zde deku do trávy, zatímco děti si hrají v písku, na skluzavkách, houpačkách, kolotočích, jezdí na kladkostroji nebo prolézají dřevěný vláček.

Večery v Letenských sadech

Zvlášť mladší generace se v létě s oblibou schází na pivo „na zahrádkách“, jak se přezdívá venkovnímu posezení s výčepy ve východním cípu Letenských sadů. Na dřevěných lavicích s nádherným výhledem na Vltavu a Staré Město bývá v parných večerech narváno. Kamennou, stejně populární, hospodou je pak Výletná o cca 200 metrů dál západním směrem.

Na romantické schůzky se však nejlépe nabízí luxusní restaurace v Hanavském pavilonu v západní části Letenských sadů nebo na opačném konci v novorenesančním Letenském zámečku. Obě historické budovy jsou zároveň vyhlídkovými místy a okouzlí vás rozsvícenou večerní Prahou jako na dlani.

Jak se dostat do Letenských sadů

Ideální spojení s Letenskými sady je tramvají. Ze zastávek Letenské náměstí, Korunovační, Sparta nebo Chotkovy sady dojdete pohodlně k západní, severní nebo východní části Letenských sadů. Pokud přijedete na zastávku Čechův most, vystoupáte do zeleného parku po táhlém schodišti z jihu. Nejbližší stanice metra je Hradčanská zelené linky A, odkud jsou Letenské sady vzdálené cca pět minut chůze.