Deník totalitní historie, pocta Johnu Lennonovi nebo povolená streetartová plocha mladé generace? Kultovní zahradní zeď, tzv. Lennonova, nedaleko Karlova mostu je symbolem pro rozličné skupiny lidí, stále přitahuje pozornost a žije svým životem v průběhu desetiletí.

Zdí proti komunismu

Nenápadná zeď v centru Malé Strany se stala spontánním zápisníkem nářků místních obyvatel už v 70. letech 20. století. V Česku panovala hluboká normalizace a komunisté jakékoli výtky o nesvobodě rychle mazali. Lidé však nikdy nenechali zeď bílou dlouho a nápisy neustále obnovovali. Během sovětské okupace patřila Lennonova zeď k jedné z mnoha nenásilných forem svobodného projevu a boje proti utlačovatelskému režimu.

Jak se „zeď nářků“ proměnila v „Lennonovu“

Nejprve byla zeď označována jako „zeď nářků“. Objevovaly se na ní milostné básně a protirežimní výkřiky. Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 zde neznámý autor vzdal čest jeho památce a spustil lavinu dalších vzkazů určených světovému umělci. Kromě psaní úryvků z písní Beatles se tu zapalovaly svíčky a pokládaly květiny. Zvěsti o Lennonově zdi se rychle šířily mezi Pražany a prostřednictvím exilových časopisů se dostaly i za hranice. Každoročně se zde setkávali hudebníkovi příznivci, aby uctili jeho památku a upozornili na totalitní bezpráví.

Plocha pro legální graffiti

Po Sametové revoluci v roce 1989 zeď připadla původním majitelům areálu – řádu maltézských rytířů. Ti nechali zeď ozdobit portrétem Johna Lennona a ponechali ji charakter legální plochy pro veřejné vyjadřování. Nová podobizna se rychle skryla pod nánosy vzkazů, nejvíce citujících mír, lásku a další svobodomyslné ideje blízké Lennonovi. Ze zdi se stala pestrobarevná atrakce, která dodnes láká turisty z celého světa. Bohužel, čím dál tím víc se na zdi místo hlubokých citátů objevují „obyčejné“ vzkazky všeho druhu.

Přetření zdi: vandalismus a sprejerství naruby?

V roce 2014 během noci před 25. výročím státního svátku 17. listopadu přetřelo streetartové uskupení studentů Lennonovu zeď na bílo. Na zdi se stkvěl jediný nápis – WALL IS OVER! Narážka na Lennonovy plakáty „War is over!“ ze 70. let měla poukázat na výročí pádu železné opony. Podle zástupce sprejerů bylo mimo to záměrem vytvořit prostor pro nové odkazy na legální streetartové ploše, kterou Lennonova zeď je.

První reakce však byly přesně opačné. Turisté marně hledali pestrobarevnou zeď z fotografií v průvodcích, média referovala o vandalství a majitel zdi podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Stačilo však jen pár hodin, aby se bílá zeď začala opět plnit novými příspěvky. Studenti se k činu přihlásili a omluvili se za něj. Trestní stíhání, které by bylo vyšetřováno maximálně jako přestupek, bylo staženo.

Wall is not over!

Zeď žije dál. Jak trefně okomentoval jeden britský turista na stránkách TripAdvisoru: „Na první pohled vypadá Lennonova zeď jednoduše jako zeď pokrytá graffiti, ale pro Čechy představuje důležitou historii, zčásti je to památník Johna Lennona a jeho mírových myšlenek, ale také symbol svobody projevu a povstání mládeže. Zřejmě stěnu dřív pokrývaly anti-komunistické grafity, ale nyní jsou na ní zprávy zaměřené na mír a lásku.“

Kde je Lennonova zeď?

Zeď plnou vzkazů, nářků a přání tvoří vnější strana zdi Maltézské zahrady na Velkopřevorském náměstí. Dostanete se sem jen pár minut chůze od Karlova mostu na Malé Straně, a to Lázeňskou ulicí z Mostecké ulice u Karlova mostu. Nejbližší tramvajové spojení je na zastávce Malostranské náměstí.