Pražské baroko je pojem rozšířený ve všech cestovatelských průvodcích. Architektonické klenoty ze 17. a 18. století naleznete v centru metropole téměř na každém rohu. Pojďme si ukázat ty nejzajímavější na jednodenní pouti z Hradčan přes Malou Stranu po Staré Město.

Nalaďte se na baroko v Novém Světě

Výlet po krásách baroka v Praze začneme na Pohořelci. Mnozí turisté odtud míří k Pražskému hradu, vy však odbočte na Loretánské náměstí. Zde narazíte na nejdelší barokní stavbu v Praze – Černínský palác, jehož průčelí měří 150 metrů a od roku 1934 slouží jako Ministerstvo zahraničí ČR. Na protější straně pak můžete obdivovat oblíbenou Loretu, s kostelem Narození Páně a líbivou zvonkohrou, která pochází z roku 1626.

Černínskou dlážděnou ulicí pak sestoupejte na malebný Nový Svět. Tady se vám zjeví kouzelné podhradí, které je turistům stále trochu skryté, ale patří k nejkrásnějším koutům Prahy. Projděte uličkou Nový Svět plnou kaváren a nasávejte místní atmosféru. Zde žily osobnosti kulturního světa a svůj umělecký ráz si místo stále zachovává. Pokud se sem vydáte s dětmi, zastavte se na příjemném hřišti za tlustou zdí, v zimě však bývá zamčené. Cestou můžete obdivovat barokní domky, jejichž názvy se až příliš snoubí se zlatem. Vzhledem k chudinskému původu staveb jde o malý paradox…

Když za barokem, tak na Malou Stranu

Na konci ulice Nový Svět minete dům U Zlaté hrušky a dostanete se do Kanovnické ulice, která vede na Hradčanské náměstí s barokním morovým sloupem. Opět nedbejte proudů turistů mířících na Hrad a přímo v protějším jihozápadním rohu náměstí pokračujte po Radnických schodech mezi domy až do pověstné „Nerudovky“ s barokními fasádami a domovními erby.

Sejděte na Malostranské náměstí, kde nelze minout skvost českého baroka – chrám sv. Mikuláše. Nezapomeňte do něj alespoň nahlédnout, zážitkem je také výstup na jeho zvonici s úchvatným výhledem. Odpočinout si můžete ve Valdštejnské zahradě, která přiléhá k Valdštejnskému paláci, sídlu Senátu České republiky a největší barokní stavbě v Praze. V době svého vzniku v 17. století prý předčila svým přepychem i Pražský hrad.

Závěr barokní cesty na Starém Městě

Z Malé Strany přejděte řeku přes Karlův most, jehož 30 barokních soch a sousoší obdivují lidé z celého světa po staletí. Na jeho konci spatříte nádherný barokní komplex bývalé jezuitské koleje – Klementinum. Dnes slouží jako Národní knihovna, podle mnohých s nejkrásnějším barokním sálem na světě, a velkolepý archív. Jeho interiéry určitě stojí za návštěvu. Škoda jen rušné Křížovnické ulice těsně před vchodem, která se vine po nábřeží a celý den bývá ucpaná motorovými vozidly…

Na závěr naší pouti se vydejte Karlovou uličkou přeplněnou obchody se suvenýry až na Staroměstské náměstí. Tady totiž zakončíte svůj den s pověstným pražským barokem ve velkém stylu, a to v druhém chrámu sv. Mikuláše v Praze z první poloviny 18. století, díle stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel je veřejně přístupný a večer se zde konají koncerty klasické hudby.