Ještě před dvaceti lety vyznávaly landkiting jen desítky nadšenců roztroušených po světě. Dnes už této adrenalinové zábavě propadly stovky tisíc sportovců. A společně s nimi se prudce vyvíjí i technologie a dostupnost vybavení. Kde v Praze si lankiting užít?
Co všechno utáhne drak?
Také už jste si všimli „bláznů“ na skatech, kteří se zuby nehty drží obrovského létajícího draka? Oficiálně jde o landkiting, sport odvozený od vodního kitesurfingu a sněhového snowkitingu. Síla tažného draka utáhne dokonce i tříkolové buginy, v tom případě jde o buggykiting. Všechny tyto sporty, při kterých na zemi, vodě nebo sněhu člověka pohání létající drak podobný menšímu padáku, nesou souhrnný název powerkiting.
Jde o relativně nebezpečný sport, který vyžaduje helmu a chrániče těla. Parádním povrchem pro tento adrenalinový zážitek je písečná pláž. V českých podmínkách ji nahrazuje úhledně posečená travnatá louka bez výmolů a kamenů.
Vybavení pro landkiting
Díky síle větru je jezdec na prkně s kolečky (v případě landkitingu tzv. mountainboardu nebo také landboardu) schopen vyvinout vysokou rychlost a předvádět vzdušné triky s dopady na zem. Velký skate nemá žádné pevné vázání, pouze poutka na nohy. V terénu jezdí po nafukovacích kolech o průměru zhruba 10 centimetrů. Někteří sportovci landkiting provozují také na kolečkových bruslích.
Kam v Praze a okolí na landkiting
Pro landkiting je zapotřebí dostatečně velká travnatá plocha bez překážek a vítr od 3,5 metru za sekundu výš. Kde takové místo hledat v rámci hlavního města? Je jich hned několik a střídat se dají právě podle větrných podmínek. V Praze 6 se nabízí prostranství kolem obory Hvězda na Vypichu na Bílé hoře, další ideální „hřiště“ pro lankiting jsou v Praze 9 u Černého mostu nebo u Průhonic v Praze-západ.
V okolí Prahy jsou pro landkiting vhodná menší modelářská letiště – jedno v Šestajovicích, druhé v Běchovicích. Od roku 2008 pak v Uhřiněvsi funguje tzv. kitepark – soukromý pozemek, na kterém bývala skládka a který je nyní zdarma propůjčen kiterům k užívání při dodržení sepsaných pravidel. Ta zahrnují například společnou údržbu plochy a respekt k ostatním obyvatelům lokality. Tady se mohou kiteři vyřádit na trávě.
Využijte pomoc profíků
V Praze je hned několik půjčoven a možností kurzů landkitingu. Začít se sportem u profesionálů má své výhody. Stačí jednodenní kurz, který stojí kolem 1800 Kč, a budete vědět, zda investovat do vlastního vybavení, anebo se raději poohlédnete po jiné zábavě. V nabídce jsou také levnější dvouhodinové kurzy nebo naopak vícedenní varianty. Landkiting není sport pro samouky a učení metodou „pokus-omyl“ může být riskantní. Alespoň základy byste měli získat od profíků. V neposlední řadě s nimi objevíte také vhodné plochy, kde landkiting v Praze bez obav provozovat.