Farmářské trhy v Praze, které byste neměli minout

Praha nabízí desítky farmářských trhů. Mezi nejznámější v centru metropole patří farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží. Nejenom Praze 6 a okolí vévodí dejvický farmářský trh Kulaťák. Prvním částečně bezobalovým trhem v Praze je Heřmaňák na Řezáčově náměstí. Kdy se konají a co nabízejí?

Farmářský trh Heřmaňák

Nakupování bez obalu už se z Ameriky a západních zemí Evropy rozšířilo také do České republiky. V září 2017 byl otevřen první český farmářský trh, který tomuto trendu vychází vstříc. Na Heřmaňáku nakoupíte většinu sortimentu do vlastních sklenic, pytlíků a krabiček. Bez zbytečných potravinových obalů, s respektem k přírodě.

Z hygienických důvodů se i na bezobalovém farmářském trhu najdou zabalené potraviny, jako je vakuově balené maso nebo některé mléčné výrobky. Obvyklým sortimentem jsou uzeniny, sýry, máslo, pečivo, květiny, mošty, med, koření, bezlepkové cukrovinky a další, vše od lokálních farmářů. Obaly mohou mít zákazníci své, nebo si je mohou zakoupit přímo na místě a používat je opakovaně i při dalších návštěvách.

Farmářský trh Heřmaňák s možností nakupování bez obalu se koná každou druhou sobotu od 9 do 15 hodin na Řezáčově náměstí v Praze 7.

Farářský trh Náplavka

Bezobalový prodej se pomalu rozšiřuje také na Náplavku, největší a nejpopulárnější farmářský trh v Praze. Dáte-li si tady svařené víno nebo jiné pití, dostanete jej ve vratných sklenicích. Farmářský trh na Náplavce těží především z ideálního umístění pod Palackého náměstím na břehu Vltavy. V zimním období nefunguje, ale zbytek sezóny se zde pořádá mnoho tematických akcí, jako jsou například ochutnávky mladého vína a husí speciality na sv. Martina.

Farmářský trh Náplavka je počtem stánků nejrozlehlejší v Praze. Naleznete zde široký sortiment produktů od pečiva, mléčných výrobků po uzeniny, ovoce, zeleninu a nápoje. Desítky stánků se otevírají každou sobotu mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou na Rašínově nábřeží v Praze 2 (mimo zimní období).

Farmářský trh Kulaťák

Pestrou nabídku farmářských produktů naleznete také na vyhledávaném trhu na Vítězném náměstí v Praze 6. Po zimní pauze letos trhy odstartují už podeváté, a to v sobotu 3. března od 8 do 14 hodin, opakovat se budou každý týden až do Vánoc.

Kromě tradičních zemědělských plodin nabízí čerstvé ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, bylinky, sazenice květin, různé delikatesy, občerstvení i rukodělné výrobky a mnoho dalšího. Kromě hojnosti stánků a sortimentu je nakupujícím rodičům k dispozici také dětský koutek.

Praha farmářská: je z čeho vybírat

Pokud vás farmářské trhy v Praze zajímají, zkuste jich víc, jsou roztroušeny po celé metropoli. Za pozornost určitě stojí biotrh Toulcův dvůr, který probíhá jednou měsíčně v Praze 10. Nechcete-li nakupovat o víkendech, zkuste farmářský trh v Běchovicích otevřený každé úterý v odpoledních hodinách. Ve středy a soboty ožívá farmářské tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad, dále mají své trhy lokality jako Holešovice, Zbraslav, Dolní Počernice, Vysočany, Karlín, Radotín, Hostivař, Letňany nebo Modřany. A další stále přibývají.