V Praze existují dvě haly s curlingovými dráhami – na Zbraslavi a v Roztylech. Jsou otevřeny veřejnosti, firemním akcím, lekcím pro začátečníky i amatérským a profesionálním soutěžím. Noví členi jsou ve zdejších klubech vítáni.

Počátky curlingu se datují už do 16. století, kdy se hra objevila na ledových plochách zamrzlých skotských jezer. Jeho celosvětovou oblibu ale odstartovalo až zařazení severského sportu do olympijských her v Naganu v roce 1998. Jako týmová hra, při které vládne cit pro vzdálenost a dobře promyšlená strategie, bez ohledu na rychlost a sílu, se stal curling vyhledávanou kratochvílí skupin přátel a stále si získává další věrné nadšence. Například v Praze při obou halách fungují mimo jiné také curlingové oddíly pro děti a mládež.

Světový curling v Roztylech

Díky moderní curlingové hale v Roztylech se Praha stala základnou mnoha hráčů z celé střední Evropy. Hala se čtyřmi drahami byla zbudována v roce 2004 a po architektonické a funkční stránce je velmi ceněná. Poskytuje zázemí českým profesionálům, juniorům, zdravotně postiženým sportovcům i veřejnosti. K objednání soukromé lekce, firemní akce či ohledně organizace vlastní soutěže je třeba využít poptávkový formulář na webu roztylské haly.

Rádi tu vidí hráče už od osmi let, každopádně by měli mít sílu na poslání dvacetikilového kamene co nejblíže středu terče na konci dráhy. Vybavení ke hře žádné nepotřebujete, smetáky pro členy týmu dostanete společně s dozorem instruktora a pronajatou dráhou. Je nutné mít čisté sálové obutí a teplejší oblečení (mikinu, pružné kalhoty) – v hale se udržuje teplota mezi šesti a devíti stupni Celsia.

Za curlingovou zábavou do Zbraslavi

Centrum Třešňovka na Zbraslavi nabízí dvě curlingové dráhy, otevřené každý všední den od osmi do 22 hodin a o víkendech od devíti do 21 hodin. Při rezervaci je však vždy nutné sledovat kalendář akcí. Hodinová lekce curlingu pro začátečníky s trenérem tu vyjde na 300 Kč a naučíte se v ní základy pohybu na ledě, odhazování kamene či zametání. Pro lekci se doporučuje minimální věk účastníků 12 let.

Street curling – jde to i bez ledu!

Kromě Prahy se curling hraje také v dalších českých městech, a to díky skupinám curlingových nadšenců, které utěšeně přibývají po celé republice. V současnosti fungují curlingové týmy ještě v Jičíně, Plzni, Trutnově a Opočně.

Není-li v dosahu žádná curlingová hala, není důvod zoufat. Skvěle ji nahradí takzvaný street curling – jedna dráha s veškerým příslušenstvím, která se dá převézt a sestavit téměř kdekoli, a to i venku za teplého počasí. Jedinou podmínkou je rovný povrch o ploše kolem
15 x 5 metrů. Street curling je neobvyklým zpestřením různých veřejných a společenských akcí, baví děti i dospělé a objednat si ho lze i s montáží a instruktorem.

Pro diváky curlingu

Pokud chcete být pouze divákem curlingových turnajů, nemohli jste si vybrat příhodnější sport. V obou pražských halách – na Zbraslavi i v Roztylech – jsou na všechna víkendová klání vstupy zdarma. Fanoušci navíc nesedí na vymrzlých tribunách, ale na diváckých místech v restauracích, zápas si tak můžete vychutnat pěkně v teple a pohodlí. Kalendář utkání naleznete na webových stránkách Českého svazu curlingu.