Úložných prostor není v bytě nikdy dost. Své přední místo mezi nimi zaujímá knihovna – noblesní dáma, která dokonale dokresluje image bytu a jeho majitelů. Současný trh nabízí nepřeberné množství variant a stylů ukládání knih – nechte se inspirovat těmito knihovnami!

Jaký pokoj, taková knihovna

Na trhu jsou k dostání domácí knihovny v mnoha různých provedeních, pro malé byty a na specifické požadavky je řešením výroba na míru. Výška knihovny i barva by se měly řídit ostatním nábytkem v místnosti. Výjimkou jsou knihovny, které bývají zamýšlené jako dominanta bytu. Takové kousky zaujímají největší plochu v místnosti, nezřídka zakrývají celou zeď od podlahy až po strop, mají nevšední uspořádání, vzhled nebo i umístění (například pod schody, sešikmené police apod.).

Knihovna místo stěny

Knihovny mohou být uzavřené, nejlépe se skleněnými dvířky, což lépe chrání knihy před usazováním prachu, nebo volně přístupné. S policemi souměrnými anebo nahodile „rozházenými“ a v různých velikostech. Se zadní stěnou nebo oboustranně otevřené. TIP: Policové díly, které jsou oboustranně otevřené můžete velmi dobře využít v menším bytě jako vkusnou rozdělovací příčku, která jasně vymezí prostor ložnice a obýváku nebo pracovny. Na hloubku polic počítejte optimálně s 30 centimetry.

Lamino nebo masiv?

Materiál knihovny většinou také koresponduje s ostatním nábytkem v bytě. Populární je jednoduše udržovatelné a praktické lamino, které se hodí téměř kamkoli. Rozhodně neurazí, ale ve stylovém interiéru ani nenadchne. V něm se bude spíš vyjímat masiv, který je však náročnější na údržbu. Takové knihovny z borového, dubového či smrkového dřeva je třeba pravidelně olejovat, lakovat a občas i přebrousit. Výborný kompromis do všech bytů nabízí dýha, elegantní a vyžadující jen minimální péči s leštícími prostředky.

Pozor na váhu knih

U knihovny je důležité dbát na její nosnost. Police by neměly být příliš dlouhé, aby se pod tíhou knih neprohýbaly. Naopak příliš krátké police ubírají knihám zbytečně moc prostoru. Tloušťka polic by tak měla být minimálně 1,8 cm a přesahuje-li šířka knihovny 80 cm, měly by mít police podpěry nebo být ještě alespoň o půl centimetru silnější. Vysoké knihovny nezapomeňte kvůli bezpečnosti přišroubované ke stěně.