Jak si užít Prahu v prosinci? Víme, kde se nejlépe nakupují vánoční dárky, kam pozvat přátele na večírek i kde se skryjete před vánočním shonem. Ať jsou ty letošní pražské Vánoce pro Vás jedny z nejkrásnějších!

1. Vánoční trhy v Holešovicích

Nejznámější vánoční trhy jsou tradičně na Staroměstském náměstí. Jejich proslulost je však vykoupena přílišnou lidnatostí a trochu stereotypní nabídkou. Uvolněnější atmosféra panuje na náměstí Míru, kde se vyhnete velkým davům. Vánoční nákupy obstaráte ideálně na Výstavišti v Holešovicích. V adventním čase zde pod jednou střechou naleznete desítky prodejních stánků s ručně vyráběnými dárky a zajímavými tipy pod stromeček.

2. Svařák na Staroměstském náměstí

Předražené svařené víno ze stánků v centru metropole k Vánocům prostě patří. Jeho nízkou kvalitu a vysokou cenu brzy zapomenete. Důležitý je hřejivý efekt, který se vám rozlije po těle, když sledujete zář vánočního stromu a ozdob v ulicích. Vánoce jsou tady.

3. Večírek na palubě

Prosinec je měsícem večírků, pracovních i soukromých. Zatímco Vánoce lidé tráví v rodinném kruhu, advent věnují setkávání s přáteli a známými. Restaurace bývají rezervovány dlouho dopředu. Pozvěte své nejbližší na palubu lodi a projeďte se po Vltavě večerní Prahou. Večírek se stane nevšedním zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

4. Půlnoční v Břevnovském klášteře

Ač jsou Češi národem ateistů, na půlnočních mších bývá po Štědrém večeru v pražských kostelech doslova narváno. Zavítají sem i nevěřící, kteří touží zažít výjimečnou atmosféru sváteční bohoslužby. Ať už si k návštěvě vyberete jakýkoli kostel v okolí, určitě nešlápnete vedle.

5. Nejznámější betlém v Praze

K vánočním svátkům patří také betlémy. Téměř v každém pražském kostele nějaký vystavují. Poblíž Pražského hradu u Lorety, v klášterním kostele Panny Marie Andělské, vás uchvátí velký barokní kapucínský betlém v životní velikosti. Každou celou hodinu vás zde navíc přivítá proslulá loretánská zvonkohra, která je evropským unikátem.

6. Vycházka lesoparkem Cibulka

Klid a odpočinek naleznete překvapivě nedaleko rušné ulice Plzeňská. Na pěšinách v Cibuleckém háji nepotkáte mnoho lidí, jen krásnou přírodu. Vyšplhat můžete na kamennou rozhlednu vysokou 13 metrů. Cibulka je dostupná také romantickou projížďkou vlakem z Hlavního nebo Smíchovského nádraží.

7. Bobování na Petříně

Tady se na sněhu vyřádíte vy i vaše děti! Až vás přestane bavit šlapat na kopec pěšky, vyvezte se lanovkou. Možností, kudy sjet dolů, na bobech, sáňkách, ale i sjezdovkách (za příhodných sněhových podmínek) je nespočet.

8. Venkovní kluziště v centru

Na Ovocném trhu nedaleko Václavského náměstí se pravidelně otevírá lední plocha o rozměrech 14 x 30 metrů. Každý den od 5. prosince do konce ledna zde můžete bruslit na svých nebo vypůjčených bruslích pod širým nebem a s kulisami staré Prahy až do 22 hodin.

9. Na běžkách do Hvězdy

Když je Praha pod sněhem, do ulic vyrážejí místo aut běžkaři! Jste také milovníky bílé stopy? Ty upravované naleznete například v okolí Bílé hory na Praze 6. Zkuste sportovní okruh na Ladronce nebo pohodový výlet do obory Hvězda.

10. Silvestr na Letné

Novoroční ohňostroj bude odpálen 1. ledna 2017 v 18 hodin z Letenských sadů u Metronomu. Světelná show s hudebním doprovodem potrvá přes 10 minut. Nejlepší výhledy budete mít ze stanovišť na vltavských nábřežích a mostech, přímo na Letné, na vrchu Petřín, na Vítkově nebo v Riegrových sadech.

Foto – zdroj: Pixabay.com