Jste-li milovníkem romantických procházek Prahou, určitě vám nemusíme Kampu dlouze představovat. Podlouhlý ostrov, který od Malé Strany odděluje strouha Čertovka, nabízí městskou atmosféru italských Benátek na severu a klidný odpočinek v zeleném parku na jihu. Oboje zvládnete projít za pár desítek minut.
Neopakovatelná atmosféra Malé Strany
Rozloha celého ostrova činí 5,2 hektaru, z kterých více než polovinu zabírá park v krajinářském slohu. První zmínky o Kampě známe z 2. poloviny 12. století. Tehdy však ostrov neměl žádné jméno a malostranský břeh měl zcela jinou podobu než dnes. Koryto Vltavy ještě neovlivňovala výstavba jezů, hladina dosahovala o tři metry níž a řeka v místě Karlova mostu vtékala mnohem hlouběji do pevniny (až po současnou Valdštejnskou ulici).
K umělému navýšení ostrova došlo především v 16. století po rozsáhlém požáru Malé Strany a Hradčan. Zbudovala se zde mlýnská strouha Čertovka, kterou záhy doplnily mlýny a mlýnské zahrady (později renovované jako šlechtické). Park Kampa vznikl až v letech 1947-48, od té doby tu tráví Pražané hodiny relaxací, navštěvují kulturní akce nebo jen procházejí a obdivují místní umění.
Sochy ve dne i za tmy
Park Kampa a břeh Vltavy kolem Sovových mlýnů ukrývá řadu uměleckých děl. Při procházce narazíte na obrovská mimina od umělce Davida Černého, která původně lezla po Žižkovské věži. Tady si je můžete prohlédnout zblízka. U řeky pak objevíte sochy Harmonie (inspirované duchovním učitelem Šrí Činmojem) a Titáni (tři dřevěné nahrubo opracované kmeny). Především ve tmě vás zaujme řada 34 žlutých svítících tučňáků, naopak za světla můžete obdivovat populární třímetrovou Židli a další skulptury, které zde neustále přibývají.
Zastavte se na skleničku
Autentická kavárna Mlýnská umístěná v jihozápadním cípu Kampy je oblíbenou zastávkou místních obyvatel i cizinců. Do vnitřních prostor vstoupíte po lávce nad Čertovkou, která bývá ve tmě osvětlena plápolajícími svíčkami. Můžete zde posedět na baru nebo v teplých měsících využít přilehlou terasu. Toto místo má neopakovatelnou atmosféru Malé Strany a neustále bývá plno. Pokud si nebudete moct sednout v kavárně, klidně si vezměte drink s sebou ven na lavičku nebo do trávy.
Krmení labutí u Sovových mlýnů
Výhledy na rozsvícenou Prahu si nejlépe užijete z Malostranského nábřeží za Sovovými mlýny. Sem také chodí zamilované páry a rodiny s dětmi krmit kachny a labutě. Když přijdete ještě za světla, jsou jich tu obrovská hejna. Ve tmě zase oceníte krásné odrazy světel Prahy na hladině Vltavy.
Jak se dostat na Kampu
Od roku 1844 je možné sestoupit na Kampu po schodišti přímo z Karlova mostu. Ocitnete se v severní části ostrova zastavěné obytnými domy. Zde žila řada významných českých osobností v čele s umělcem Janem Werichem. Do parku v jižní části Kampy se nejlépe dostanete z tramvajové zastávky Újezd nebo Hellichova (v tom případě pokračujte přes Maltézské náměstí na lávku přes Čertovku).